Przejdź do treści

Poznań od jutra w czerwonej strefie

Na zdjęciu maseczki na czerwonym tle

Na wczorajszej konferencji rząd zdecydował między innymi o poszerzeniu czerwonej strefy. Zakwalifikowano do niej 152 powiaty. Na liście znajduje się 11 miast wojewódzkich, w tym Poznań. Od jutra, 17 października będą obowiązywać zatem nowe, bardziej rygorystyczne obostrzenia. Co dokładnie się zmieni?

Większe restrykcje dotkną między innymi handel, gdzie obowiązywać ma zasada limitu, bo przy jednej kasie będzie mogło być obsługiwanych maksymalnie 5 osób.

Obostrzenia nie ominą również Międzynarodowych Targów Poznańskich, w związku z zakazem organizowania kongresów i targów, zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej. Kibice nie będą mogli zasiadać już na trybunach, mecze i wydarzenia sportowe mają odbywać się bez udziału publiczności. Co z kulturą?

W wydarzeniach kulturalnych dopuszcza się maksymalnie 1/4 miejsc zajętych przez publiczność. Jeżeli chodzi o wychodzenie na miasto, lokale gastronomiczne mogą być otwarte wyłącznie w godzinach 6-21, wyjątek od tej reguły stanowią dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Prócz tego, warto też wiedzieć, że wciąż w restauracjach jest obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu: 1 osoba na 4 metr kwadratowy.

Dla zachowania wspólnego bezpieczeństwa należy pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego, miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy, na ulicy, w budynkach użyteczności publicznej, miejscach kultu (np. kościołach, cmentarzach), a także sklepach.

Jeżeli chodzi natomiast o usługi trzeba dodać, że w salonach kosmetycznych i tatuażu może przebywać tylko obsługiwana osoba wraz z pracownikami.

Niewielka liczba zainteresowanych będzie mogła skorzystać z transportu komunikacji publicznej – tam pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc, czyli również stojących.

Ponadto, jeżeli chodzi o pary planujące uroczystość weselną: od 19.10 nałożony został zakaz organizacji imprez okolicznościowych, wesel czy konsolacji. Premier zdecydował również o przejściu w tryb nauczania zdalnego w szkołach wyższych i średnich.

Jeżeli chodzi o zgromadzenia publiczne, trzeba przestrzegać zasady, zgodnie z którą może brać w nich udział maksymalnie 10 osób. Mniej wiernych wejdzie również do kościołów – może tam się znaleźć nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw.

Ważna informacja, jeżeli chodzi o uczęszczanie na nabożeństwa, dotyczy faktu, iż Arcybiskup Stanisław Gądecki udzielił dyspensy od niedzielnej mszy wiernym, którzy przebywają na terenie czerwonej strefy.

W sklepach z kolei od 15 października obowiązują również tak zwane godziny dla seniorów. Zrobią oni zakupy między 10 a 12.

Premier wraz z rządem podjął również decyzję o zamknięciu basenów, aquaparków oraz siłowni. Zalecono także pracę zdalną, dla firm, które mają taką możliwość.  

Należy pamiętać, że zaostrzenie obowiązującego reżimu sanitarnego, wynika z niebezpiecznie rozwijającej się sytuacji, a obostrzenia mają służyć wspólnemu dobru. Dlatego warto przestrzegać tych zasad, w imię solidarności z pozostałymi członkami społeczeństwa.

Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.