Przejdź do treści

Praca zdalna a opieka nad osobą z niepełnosprawnością

Zdjęcie, pracująca kobieta z laptopem na kolanach

1 grudnia weszły w życie przyjęte przez Sejm zmiany w Kodeksie Pracy. Zgodnie z nimi pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej w trzech przypadkach.

Pierwszym z nich jest bycie rodzicem, który opiekuje się dzieckiem do 4. roku życia. Druga kwestia to sprawowanie pieczy nad osobą z niepełnosprawnością, a trzecia sytuacja dotyczy kobiet w ciąży.

Podczas głosowania w nocy z czwartku na piątek Sejm zatwierdził nowelizację Kodeksu pracy, która daje opcję pracy zdalnej. Postanowienia w tej dziedzinie podjęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a są one rezultatem wielu konsultacji ze stroną pracowników oraz pracodawców.

Zgodnie z nowelizacją, praca zdalna będzie pracą wykonywaną całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Szczegóły w tym zakresie będą uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia bez konieczności jej potwierdzania w formie pisemnej – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.

Pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić świadczącemu pracę zdalną urządzenia techniczne oraz inne pomoce.

Opłaci on również koszty poniesione w związku z wykonywaniem zawodu. Na przykład energię elektryczną oraz usługi telekomunikacyjne. Nowela Kodeku pracy reguluje też zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

Zgodnie z uchwalonym prawem, podobna okoliczność nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób czy ochrony mienia.

Pracodawca będzie miał w tym celu do dyspozycji alkomat lub narkotest.

Dodaj komentarz