Przejdź do treści

Przewijamy Polskę wzdłuż i wszerz

Logo akcji „Przewijamy Polskę”

5 maja – w Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością zapoczątkowana została bardzo cenna akcja pod hasłem „Przewijamy Polskę”.

Na czym polega to przedsięwzięcie? Chodzi tutaj o zwrócenie uwagi na bardzo istotny problem godzący w podmiotowość dorosłych Osób z Niepełnosprawnościami:

Każdego dnia ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Robią to często w niehigienicznych i urągających godności warunkach: na podłogach publicznych toalet, aptek lub restauracji, na ławkach w parkach, w samochodach. Chcąc uniknąć takich sytuacji, część osób przez wiele godzin stara się nie jeść lub nie pić, bierze środki ograniczające czynności fizjologiczne albo zostaje w domach… Czas spieszyć na ratunek ich godności!” – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl

Z uwagi na ten ogromny problem pięć organizacji pozarządowych, czyli: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania, Fundacja Mali Siłacze z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja z Warszawy, postanowiło połączyć siły i po prostu działać.

Panie stojące na czele wymienionych wyżej fundacji zamierzają w ramach akcji dołożyć wszelkich starań, by w Polsce utworzona została sieć przestrzeni, gdzie w komfortowych warunkach, nieurągających ludzkiej godności, będzie można wykonać codzienny zabieg higieniczny dorosłej osoby z niepełnosprawnością.

Prezeski zamierzają także zadbać o wypracowanie tak zwanych wytycznych, które miałyby widnieć w : urzędach, instytucjach, placówkach kultury, galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, multipleksach, biurowcach, na dworcach, w parkach, na szlakach turystycznych, stacjach benzynowych itp., czyli miejscach przestrzeni publicznej, z których niepełnosprawni mają prawo korzystać w pełni i bez obawy o niewłaściwe warunki.

Przewodniczące chcą także zawalczyć o zmianę prawa, które zapewne miałoby uwzględniać opisywane w artykule aspekty.

Na razie starają się uświadomić potrzebę niezbędnych pomieszczeń wyposażonych w dużych rozmiarów „przewijak” lub leżankę, która zmieści i udźwignie dorosłą osobę. Muszą być to miejsca zamykane albo chociaż wyposażone w parawan lub zasłonkę. Muszą być obszerne, aby zmieścił się wózek osoby z niepełnosprawnością, a także jeden lub dwoje opiekunów pomagających w czynności higienicznej. Zwykła toaleta, nawet dostosowana, może okazać się za mała. Sugerowana powierzchnia wynosi 12 m2. W pomieszczeniu powinny też być: sedes, umywalka i kosz na śmieci. Mogą być podnośniki – ręczne lub elektryczne – by oszczędzać kręgosłupy opiekunów. Same „przewijaki” również mogą być podnoszone ręcznie lub elektrycznie” – informuje portal www.niepelnosprawni.pl.

Kampania „Przewijamy Polskę” promowana jest od dłuższego czasu w mediach społecznościowych tutaj

Inicjatorzy akcji zapraszają do współpracy organizacje pozarządowe, władze miast i gmin, instytucje samorządowe, przedsiębiorców, producentów, media.

Zdecydujmy razem, że Przewijamy Polskę wzdłuż i wszerz!” – mówią donośnym głosem i zachęcają do wsparcia inicjatywy.

Jest to bardzo cenna akcja! Pomimo że piszę stale o różnych przedsięwzięciach, tutaj zaskoczyła mnie jednak skala problemu, który do tej pory (o ile się nie mylę) bywał przemilczany. Gratuluję odwagi i determinacji inicjatorom oraz mam nadzieję, że przedsięwzięcie będzie miało pozytywny finał. Z założenia powinno to być oczywiste w XXI wieku, jednak realia czasami potrafią niejednego z nas zaskakiwać.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz