Przejdź do treści

Spotkanie Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak złożył wizytę mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory.

W trakcie spotkania toczyły się owocne rozmowy na temat przyszłych prac remontowych modernistycznego budynku.

Lokatorzy DPS podarowali Prezydentowi Miasta upominek, a jego część stanowił kolaż wykonany przez Pawła Hoffmana, zajmującego lokum mieszkania chronionego.

Po oficjalnym przyjęciu, seniorzy uczestniczyli w poczęstunku urodzinowym tortem Miasta Poznania.

Dom Pomocy Społecznej, zlokalizowany przy ul. Ugory 1 – dawny Dom Weterana oddano do użytku w 1972 roku.

Przestrzeń DPS stanowią dwa budynki – jeden pochodzi właśnie z 1972 roku, a jego ściany zamieszkują najstarsi poznaniacy.Drugi – dużo mniejszy, z 1960 roku przeznaczono godla osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce kompleks ma być bardziej okazały – spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podała do wiadomości, informacje o przetargu, który ma wskazać wykonawcę prac remontowych.

Budynek z 1972 roku to modernistyczna perła – zaznacza Łukasz Olenderek, p.o. dyrektora DPS.

Dlatego cieszę się, że projekt przewiduje przywrócenie historycznego wizerunku elewacji – z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i rozwiązań technicznych.

W przyszłości planujemy również modernizację instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, a także – po uzyskaniu dofinansowania z PFRON – remont trzech zbiorczych łazienek wraz z dostosowaniem ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podsumowuje.

Budynek DPS został zaprojektowany przez architektów związanych z poznańskim biurem Miastoprojekt, które od końca lat 40. odpowiadało za dużą część odbudowy Poznania ze zniszczeń powojennych. To interesujący przykład architektury modernistycznej, jego cechą charakterystyczną są tarasy z widokiem na dolinę Warty.

W ciągu zbliżającej się modernizacji obie budowle poddane zostaną gruntownemu ociepleniu, aokna i drzwi – wymienione. Prace budowlane w Domu Weterana obejmą również renowację elewacji, a także naprawę popękanych, uszkodzonych elementów żelbetowych. Zadaniem ekipy będzie również renowacja balkonów.

Przewidziano odtworzenie odwodnienia tarasów, balustrad i donic betonowych. Renowacji poddana zostanie pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami wraz ze schodami zewnętrznymi przy głównym wejściu do budynku. Zmieni się także patio (dziedziniec), gdzie murki zostaną odnowione, płytki wymienione, a schody przejdą renowację. W ramach inwestycji w podobnym zakresie zostanie odnowiony drugi, mniejszy budynek DPS przy ul. Ugory – informuje strona www.poznan.pl.

To ważna i pozytywna informacja. Będę bacznie przyglądać się postępowi zaplanowanych remontów i liczę na dobry ( zarówno pod względem estetyki jak i użytkowania przestrzeni w praktyce) efekt końcowy.

Dodaj komentarz