Przejdź do treści

Sukces akcji Milion Swingów dla Autyzmu

Grafika promująca akcję Milion swingów dla autyzmu

Kolejna edycja inicjatywy zatytułowanej Milion swingów dla autyzmu zakończyła się sukcesem.

W wielu miejscach rozsianych na terenie całego naszego kraju, w tym w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i na Śląsku, w miesiącu kwietniu bieżącego roku odbywały się spotkania w ramach dziesiątej edycji akcji o nazwie „Milion swingów dla autyzmu”.  Organizatorami przedsięwzięcia w roku 2023 były:

  • Fundacja Na Fali Sportu
  • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”.

Uczestnicy wydarzeń, które odbyły  się w ramach omawianej inicjatywy  wykonywali swingi. Spotkania odbyły się w Nowej Soli, Koninie, Głogowie, Bytomiu, Nowogrodzie Bobrzańskim i Zielonej Górze i wielu innych miejscowościach.

Głównym pomysłodawcą akcji „Milion Swingów dla Autyzmu” jest instruktor Strong First Polska – Marcin Kil.

Marcin Kil to osoba znana w środowisku osób ze spektrum autyzmu, między innymi ze wsparcia jakiego udzielił organizacji Kettlebells for Autism. Inspiracją do  działania na rzecz osób ze spektrum autyzmu był dla niego, jego siostrzeniec – Tobiasz. W 2014 roku w Zielonej Górze w klubie Iron Church ,odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia. Jej przeprowadzenie stało się możliwe dzięki rozmowom i uzgodnieniom pomysłodawcy akcji z szefem Centrum Kettlebell Polska – Dariuszem Walusiem i prezesem Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” – Sebastianem Cycułą, Od początku organizatorzy akcji obrali sobie za cel poszerzenie wiedzy w społeczeństwie na temat autyzmu.

Na pierwszym wydarzeniu, które dało początek ogólnopolskiej akcji w zielonogórskim klubie Iron Church pojawiło się niewiele osób. Zostało wykonanych jedynie 10 040 swingów. W trakcie wydarzenia można było porozmawiać zarówno z terapeutkami ze Stowarzyszenia „Dalej Razem”, jak i z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu.

Począwszy od drugiej edycji akcji, patronat honorowy nad jej przeprowadzeniem objęła Fundacja Start-Sport. Ambasadorem wydarzenia został strongman Tyberiusz Kowalczyk. W 2015 roku w Zielonej Górze wykonano 62 000 swingów!

W 2016 roku do Zielonej Góry dołączyły inne miasta – m.in. Wrocław, Lublin, Lubin, Bytom, Kraków, Bielsko-Biała. 2 kwietnia 2016 uczestnicy akcji w całej Polsce wspólnie wykonali ponad 700 000 swingów. Każde miasto biorące udział w akcji, cały dochód z imprezy przeznaczyło na wybraną przez siebie organizację zajmującą się osobami ze spektrum autyzmu.

W 2017 roku w całym kraju wykonano 579 193 swingów. Tak, samo jak w 2016, każde miasto dochód z imprezy przeznaczyło na wybraną organizację wspierającą osoby ze spektrum autyzmu. W 2018, w akcji wzięło udział 11 miast w na terenie całego kraju. Wykonano wspólnie 563 053 swingów. Ambasadorką akcji została Paulina Holtz. W 2019 wykonano 1 207 636 swingów. Udział w akcji wzięło 17 miast z całej Polski. W kolejnych latach przedsięwzięcie odbywało się z sukcesami.

Dodaj komentarz