Przejdź do treści

Święto Trzech Króli w Polsce i w Europie

Rysunek, orszak trzech króli na wielbłądach zmierzający do Betlejem

Jutro, to jest 6 stycznia 2021 r. przypada Święto Trzech Króli. Cztery dni później w liturgii kościoła rzymskokatolickiego zakończy się okres Bożego Narodzenia.

Święto Trzech Króli w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Tradycyjnie tego dnia w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę. W miastach i wsiach odbywają się tak zwane orszaki Trzech Króli. Za naszą zachodnią granicą niemieckie dzieci przebrane za Trzech Króli ozdabiają drzwi mieszkań napisem  C+M+B. Jest skrót imion Trzech Króli. W naszym kraju ten rytuał odbywa się podczas kolędy. We Włoszech Święto Trzech Króli obchodzi się bardzo hucznie. Dzieci są obdarowywane skarpetami wypełnionymi słodyczami. Słodkości dostają jednak tylko grzeczne dzieci, te bardziej krnąbrne otrzymują  tak zwany węgiel. Jest to pomalowany na czarno cukier. W całej Italii odbywają się orszaki Trzech Króli. We Francji z okazji święta Trzech Króli wypieka się ciasto w kształcie korony, do którego środka wkłada się bób. Osoba, która w danym domu pierwsza w cieście na trafi tę roślinę strączkową, otrzymuje pozłacaną koronę z papieru i staje się królem lub królową domu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz