Przejdź do treści

W drodze po marzenia

Janek Gawroński – pierwszy zdobywca tytułu „Młody człowiek bez barier” wraz z przedstawicielami fundacji Integracja odwiedził na zaproszenie Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) Centrum Egzaminowania i monitorowania Maszynistów.

Chłopak pokonał w symulatorze trasę z Rakowic do Iławy i z Chabiówki do Zakopanego. Była to dla niego wspaniała przygoda. Na pomysł realizacji przedsięwzięcia wpadł Marcin Trela – wiceprezes UTK, który spotkał Janka podczas ostatniej Gali Konkursu „Człowiek bez barier”.

Młody człowiek jest wielkim pasjonatem kolei, świetnie zna się na pociągach i trasach, które codziennie pokonują. W dzieciństwie jego marzeniem było zostanie maszynistą. Urząd Transportu Kolejowego postanowił pomóc, choć w części zrealizować jego hobby.

Działające od 1 grudnia 2022 roku Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. To tutaj, na 3 realistycznych symulatorach sprawdzane są umiejętności przyszłych maszynistów. Można tu sprawdzić, jak poradzą sobie w różnych warunkach, sterując jednym z trzech typów pociągów. Janek miał szansę sprawdzić swych sił za sterami pociągu towarowego. Podczas testu musiał między innymi prowadzić pociąg podczas śnieżycy, radzić sobie ze zmianami prędkości na różnych odcinkach, ale też na bieżąco reagować na sytuacje takie jak samochody na przejeździe kolejowym […] Ze wszystkimi tymi wyzwaniami poradził sobie bardzo dobrze – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.

Po zadaniu w symulatorze odbyło się spotkanie z przedstawicielami UTK i Integracji, w którym Jan wspólnie z rodzicami reprezentowali fundację Autism Team i Kluby Świadomej Młodzieży.

Spotkanie dotyczy łoplanów na Światowy Dzień świadomości autyzmu (2 kwietnia) i działań na rzecz bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami.

Takie przedsięwzięcia są bardzo ważne! Warto spełniać marzenia młodzieży. Gratulacje Janku!

Dodaj komentarz