Przejdź do treści

Wkrótce zakwitną śnieżyce wiosenne

Rezerwat florystyczny „Śnieżycowy Jar” jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków w Wielkopolsce.

W 1975 roku miejscu temu nadano status rezerwatu, po to by chronić występującą w nim roślinę – śnieżycę wiosenną (Leucoium vernum), która jest w naszym kraju objęta ochroną gatunkową. Śnieżycę wiosenną bardzo rzadko można spotkać w Wielkopolsce. Rezerwat wczesną wiosną, w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej jest naprawdę piękny.

Po to by zachęcić Wielkopolan do odwiedzenia urokliwego rezerwatu Nadleśnictwo Łopuchówko w internecie na bieżąco przekazuje informacje na temat sytuacji w „Śnieżycowym Jarze”. Można je oglądać na Facebooku Nadleśnictwa, dostępnym tutaj.

Rezerwat można zwiedzać tylko w wyznaczone weekendy, gdyż w całości znajduje się on na terenie Poligonu Wojskowego Biedrusko, na który obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu.

Dla turystów, którzy chcą  wybrać się do rezerwatu samochodami, istnieją trzy parkingi. Zlokalizowano je od strony Uchorowa przy lesie, we wsi Starczanowo oraz przy lesie od strony wsi Szymankowo. W celu umożliwienia dotarcia „Śnieżycowego Jaru” osobom niepełnosprawnym, dodatkowy parking utworzono w lesie. Znajduje się on blisko ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Na parking ten Nadleśnictwo zaleca dotrzeć od strony Szymankowa. Droga prowadząca na parking dla osób z niepełnosprawnościami jest drogą gruntową, co należy uwzględnić w wypadku opadów deszczu. W bieżącym roku,  ze względu na pandemię, na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, obowiązuje ruch jednokierunkowy. Wejście do rezerwatu możliwe jest wyłącznie od jego południowej części.

Więcej informacji tutaj i tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz