Przejdź do treści

Zapewniono miejsca pracy dla 3000 osób z niepełnosprawnościami w Wielkopolsce 

logo państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Kilka dni temu Oddział Wielkopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakończył podpisywanie umów z przedstawicielami 7 zakładów pracy chronionej.

Umowy zawarto w ramach art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy  z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2046 z późn.zm.), „Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej”. Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej realizujący zadania wynikające z przywołanego wyżej podpunktu ustawy  może ubiegać się o otrzymanie zwrotu:

  • dodatkowych kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami;
  • dodatkowych kosztów transportowych związanych z zatrudnianiem osób o ograniczonej sprawności;
  • dodatkowych kosztów administracyjnych wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

W 2023 roku Oddział Wielkopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisał umowy z następującymi zakładami pracy chronionej:

  • Stanisław Pędziwiatr Wojtex Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Sp. z o. o.;
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Makler ZPCHR Marek Kapyszewski;
  • Wielobranżowa Spółdzielnia Inwalidów w Wągrowcu;
  • Zakład Produkcyjno-Handlowy Kerm w Kraśnicy-Kolonia;
  • Lespin Sp. z o. o.;
  • Lanua Investments Poland Sp. z o.o.;
  • Clar Serwis Sp. z o.o.

W województwie wielkopolskim na realizację zadania przeznaczono łącznie kwotę 1 059 873,15 zł. W powyższych zakładach pracy chronionej  pracę znalazło blisko 3 000 osób z niepełnosprawnościami.

Zakład pracy chronionej to często jedyne miejsce, w którym zatrudnienie znaleźć mogą osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Podjęcie pracy przez osoby o ograniczonej sprawności daje im możliwość uzyskania względnej niezależności finansowej. Umożliwia im wyjście z domu i przebywanie między ludźmi, co jest bardzo cennym składnikiem ich rehabilitacji społecznej i zawodowej. Osoby z niepełnosprawnościami, które podejmują pracę cechują się wyższym stopniem dobrostanu niż osoby o ograniczonej sprawności, które nie pracują. Pokazują to nowoczesne badania psychologiczne, realizowane w wielu krajach zachodu. Jest to o tyle dziwne, że praca często wiąże się ze stresem i posłuszeństwem wobec przełożonych oraz  z obowiązkami. Z własnego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że praca uczy radzenia sobie ze stresem. Jeśli osoba niepełnosprawna całe życie jest zamknięta w czterech ścianach, korzysta ze wsparcia wyłącznie rodziców i przyjaciół, to może nigdy nie wykształcić mechanizmów psychologicznych koniecznych do radzenia sobie ze stresorami. Natomiast osoba z niepełnosprawnością, która pracuje, prędzej czy później zetknie się z sytuacjami stresującymi, co w większości przypadków daje możliwość nauczenia mechanizmów zdrowego radzenia sobie ze stresem.

 

Szkoda, że w Polsce nie ma zakładów pracy prowadzonych przez Państwo o charakterze integracyjnym. Ich powstanie mogłoby przyczynić się do realizacji zapisu Konstytucji, dzięki któremu każdy z naszych współobywateli ma zapewnione prawo do pracy…      

Dodaj komentarz