Przejdź do treści

Bezpłatne badania USG w Poznaniu – program Zdrowa Aorta

Wybił ostatni dzwonek, by w Poznaniu skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego – USG aorty brzusznej.

Program cieszy się bardzo dużą popularnością. Do tej pory uczestniczyło w nim blisko 10 tysięcy mężczyzn. Ze względu na tak ogromne zainteresowanie organizatorzy uruchomili dodatkowy termin – 29 września.

Bezpłatne badania USG aorty brzusznej są częścią Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego „Zdrowa Aorta”. Badanie będzie można wykonać w Centrum Medycznym Arterieart, przy ul. Rakoniewickiej 23A.

To już drugi dodatkowy termin. Pierwszy został uruchomiony jeszcze w sierpniu i skorzystało z niego blisko 100 osób. Zdarzało się, że wykrywano tętniaka. (Darmowe USG odbędą się również 12 września, ale na ten termin nie ma już wolnych miejsc).

Zapisywać się do udziału w badaniu mogą mężczyźni w wieku 50-69 lat, mieszkający w województwie wielkopolskim. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 503 075 095 (kontakt od pon. do pt. w godz. 9:00-15:00) lub wysłać e-mail na adres: zdrowaaorta@arterieart.com.

W treści wiadomości należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz miejscowość, w której chce się wykonać badanie, czyli Poznań. USG jest całkowicie bezpłatne, bo finansowane z funduszy regionalnych Unii Europejskiej.

Do tej pory badania wykonano już u prawie 10 tysięcy pacjentów. W ponad 240 przypadkach stwierdzono tętniaka aorty brzusznej, który może w konsekwencji grozić nawet zgonem, jeśli nie zostanie wykryty w odpowiednim czasie.

Pacjenci ci zostali objęci nie tylko programem Zdrowa Aorta, ale również – dzięki wsparciu twórcy projektu, prof. Grzegorza Oszkinisa – bezpłatnymi badaniami kontrolnymi, których realizacja planowana jest w ciągu kolejnych 3 lat.

USG aorty brzusznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Zwiększa szanse uchronienia się przed tętniakiem, czyli znacznym zwiększeniem średnicy aorty.

U mężczyzn występuje on znacznie częściej niż u kobiet, a prawdopodobieństwo jego występowania wzrasta wraz z naszą metryką.

U większości osób nie daje praktycznie żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przez przypadek w trakcie innych badań medycznych. Pęknięty – grozi śmiercią. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego procesu terapeutycznego.

Dodaj komentarz