Przejdź do treści

I Światowe Igrzyska Młodzieży Głuchych. Wspaniały występ naszej reprezentacji!

W dniach od 15 do 20 stycznia 2024 roku w Sao Paulo w Brazylii odbyły się I Światowe Igrzyska Młodzieży Głuchych. Reprezentanci Polski okazali się bezkonkurencyjni w klasyfikacji medalowej.

Skład reprezentacji na pierwsze w dziejach igrzyska młodzieżowców zatwierdzony został na początku bieżącego roku. Do udziału w imprezie wytypowanych zostało 15 młodych sportowców.

Drużynę lekkoatletów reprezentowali: wychowanka Korony Szczecin Aniela Kortas oraz Amelia Antoniak, Damian Anders i Szymon Krakowiak ze ŚWIT-u Wrocław.

W drużynie pływaków, która podczas wydarzenia reprezentowała nasz kraj znaleźli się Klaudia Jarzewicz z Mazowsza Warszawa, Laura Jarzewicz, Kamil Muszczek i Wiktor Wojciechowski – wychowankowie IG Warszawa, a także Amelia Bęben, Dawid Dragan oraz Rafał Wójcik ze Spartana Lublin.

Reprezentację Polski w koszykówce 3x3podczas Igrzysk stanowili Jakub Kocan i Paweł Rzadkowalski z MIG-a Gliwice oraz Błażej Drożdż i Aleksander Frankowski z wrocławskiego ŚWIT-u.

Niekwestionowanym triumfatorem Igrzysk w pływaniu został Rafał Wójcik, który zajmował pierwsze lokaty na dystansach 50,100,200 i 400 metrów techniką dowolną, 50 i 100 metrów grzbietem oraz 50 i 100 metrów stylem motylkowym. Znakomity występ na imprezie odnotował Wiktor Wojciechowski, który zdobył trzy srebrne krążki – na dystansach 50 i 100 metrów kraulem oraz 50 metrów delfinem. Wojciechowski przywiózł do kraju także cztery brązowe medale: na dystansach 200 i 400 metrów kraulem oraz 50 i 100 metrów stylem grzbietowym.

Cztery razy w strefie medalowej znalazła się Klaudia Jarzewicz, która okazała się bezkonkurencyjna na 50 i 100 metrów kraulem i 100 metrów stylem grzbietowym. Dobrze na Igrzyskach wypadła też jej siostra Laura – do kraju wróciła z dwoma srebrnymi medalami za drugie lokaty na dystansach 100 metrów grzbietem oraz 200 metrów stylem dowolnym.

Złoto na dystansie 50 metrów stylem klasycznym przypadło Dawidowi Draganowi, natomiast brązowy krążek w konkurencji 100 metrów kraulem wywalczyła Amelia Bęben.

Nie zawiedli także nasi lekkoatleci. Tytułem młodzieżowej wicemistrzyni Igrzysk w biegu na 100 metrów może cieszyć się Aniela Kortas. Szczeciniance udało się także wywalczyć brązowy medal w biegu na 200 metrów. Ze swoich wychowanków może być dumny też wrocławski ŚWIT – Szymon Krakowiak zdobył bowiem dwa brązy – w biegu na 200 metrów oraz w skoku w dal. Wicemistrzynią skoku w dal została z kolei Amelia Antoniak.

Niesamowity występ zanotowała również drużyna koszykarzy 3×3 w składzie Jakub Kocan, Paweł Rzadkowalski, Błażej Drożdż i Aleksander Frankowski. Ta fantastyczna czwórka w turnieju rozgrywanym w ramach Igrzysk odniosła ośmiokrotne zwycięstwo. W półfinale biało-czerwoni ograli Brazylijczyków 22:2, natomiast w meczu o złoty medal 7:21 Polakom musieli ulec reprezentanci Włoch.

W sumie dorobek medalowy naszych młodych sportowców to aż 29 medali – 13 złotych oraz po 8 srebrnych i brązowych. Wynik ten dał Polakom pierwszą pozycję w klasyfikacji medalowej.

Druga edycja Igrzysk odbędzie się w 2027 roku w stolicy Tajwanu Tajpeju.

Opracowano na podstawie: Polska młodzież wygrała medalowa klasyfikację światowych igrzysk Głuchych! – paraSPORTOWCY.PL – Niepełnosprawni, pełnosprawni w sporcie.