Przejdź do treści

Medal za medalem! Igrzyska Trisome Games 2024 zapiszą się w historii!

Polska reprezentacja podczas Igrzysk Trisome Games 2024

Polska reprezentacja zakończyła udział w Światowych Igrzyskach Trisome Games 2024, które zakończyły się 26 marca 2024r. w Antalyi w Turcji. Biało-czerwoni zaprezentowali się znakomicie, dostarczając kibicommoc wrażeń i powodów do dumy.

Nasza reprezentacja próbowała swoich sił w różnych dyscyplinach, takich jak: lekkoatletyka, judo, pływanie i pływanie synchroniczne, wkładając serce w każdy start oraz występ.

Wszyscy nasi zawodnicy wyróżniali się zaangażowaniem, dyscypliną i wzajemnym wsparciem, formując niebywale zgraną drużynę – komentowała na stronie Fundacji SONIPaulina Gadomska-Dzięcioł. Bycie częścią tego zespołu to ogromne szczęście!

W rywalizacji w judo w polskich barwach reprezentowało się w Antalyi czterech zawodników. W stoczonych walkach tytuły Mistrzów Świata wywalczyli Maria Pajdak – w kategorii do 70kg i Tymoteusz Kełpiński w kategorii do 60kg. Ponadto Marcin Liszcz otrzymał srebrny krążek w kat. do 81kg, a Adam Wiśniewski – brąz w kat. do 73kg. W zmaganiach drużynowych Polacy wywalczyli brązowy medal, pokazując determinację i siłę w stoczonych na ringu walkach.

Na stadionie lekkoatletycznym najwięcej emocji wywołał Kamil Grabowski, zdobywając tytuł Mistrza Świata w biegu na dystansie 400 metrów! W kolejnych dniach rywalizacji do medalowej kolekcji Kamil dołączył dwa brązowe medale za starty w biegach na dystansach 200 i 800 metrów.

Zuzanna Szymańska najlepiej wypadła w rzucie dyskiem, sięgając w tej konkurencji po tytuł Wicemistrzyni Świata. Odrobinę szczęścia zabrakło jej w rzucie oszczepem, w którym zajęła miejsce tuż za podium.

Najliczniejszą grupę zawodników sportowych na Igrzyskach Trisome Games 2024 mieliśmy w pływaniu. W rywalizacji na 50 metrowym basenie w Antalyi uczestniczyło 167 zawodników z 25 krajów, w tym 72 kobiety i 95 mężczyzn. W tegorocznych zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba polskich zawodników w liczbie: 10 kobiet i 5 mężczyzn.

Największe osiągnięcia wśród polskich pływaków należą do wielokrotnej Mistrzyni i rekordzistki w klasyfikacji kobiet z mozaiką – Jagody Litner, która w Turcji najczęściej stawała na podium, pokonując rywalki w wielu konkurencjach pływackich. Po mistrzowskie tytuły igrzysk i rekordy świata Jagoda popłynęła w stylach – klasycznym na dystansach 100 i 200 metrów; motylkowym na dystansach 50 i 100m i zmiennym na dystansach 200 i 400m. Dodatkowo Jagoda zdobyła srebrne medale w stylu klasycznym na dystansie 50m i stylu dowolnym na dystansie 50m.

Pozostali polscy pływacy pokazali wysoki poziom, zajmując dobre pozycje w światowym rankingu, lokując się w ścisłej czołówce. Jakub Muszyński wywalczył 6. miejsce w stylu klasycznym na dystansie 200m i 7. w klasyku 50m. Elżbieta Sieber płynąc stylem grzbietowym na dystansie 50m, a Szymon Gromada stylem motylkowym na 200m uplasowali się na 10 pozycjach. Zofia Dzięcioł w klasyku 50 metrów zajęła 11 miejsce. Ponadto polska drużyna w składzie: Elżbieta Sieber, Zofia Dzięcioł, Szymon Gromada i Jakub Muszyński zdobyła 6. miejsce w zawodach sztafet mieszanych w konkurencji 4×100 metrów stylem zmiennym.

Na pływalni można było śledzić też popisy pływaczek artystycznych. Nasze reprezentantki – Alicja Młodzińska i Matylda Bagińska za występ w duecie zostały nagrodzone złotem! W startach indywidualnych Matylda zdobyła brąz, a Alicja zajęła miejsce 4.

Sukcesy polskich sportowców na Igrzyskach Trisome Games 2024 są dowodem ich determinacji, talentu i ogromnej pracowitości – podsumowała Paulina Gadomska-Dzięcioł. Gratulacje dla wszystkich zawodników i trenerów wybitnych występów oraz osiągnięć na światowej arenie sportowej – dodała Paulina.

Kilka słów o Igrzyskach Trisome Games.

Mistrzostwa Trisome Games 2024 to event, w którym biorą udział zdolni sportowcy z zespołem Downa. Przy wsparciu rodziców i trenerów rozwijają swoje umiejętności sportowe, dążąc do mistrzostwa w swoich konkurencjach. Międzynarodowe zawody sportowe osób z Trisomią 21 odbywają się od 22 lat, a Igrzyska Trisome Games to kolejna edycja tego niezwykłego wydarzenia. W rozegranych w Turcji Igrzyskach uczestniczyli reprezentanci trzydziestu pięciu krajów.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Turecką Federację Sportu dla Osób Niepełnosprawnych (TOSSFED) pod zwierzchnictwem Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SUDS). Koordynatorem naszej reprezentacji była Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI).

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Już sam start jest sukcesem, a co dopiero miejsca na podium! Przywieźliście ze sobą worek medali. Powinna Was rozpierać duma! Dziękujemy za moc wrażeń i niezapomnianych emocji.