Przejdź do treści

Mityng lekkoatletyczny niewidomych i słabowidzących sportowców w Owińskach

Na terenie Parku Orientacji Przestrzennej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach miały miejsce dwudzieste piąte międzynarodowe zawody sportowe, w których uczestniczyły osoby niewidome i słabowidzące.

Mityng lekkoatletyczny organizował między innymi Wiesław Pawlak, nauczyciel oraz trener z placówki w Owińskach. Ten znakomity  szkoleniowiec wychował wielu paraolimpijczyków.

Niewidomi i słabowidzący zawodnicy brali udział w czwórboju lekkoatletycznym. Na konkurencję tę składają się bieg na 60 metrów, rzut piłeczką palantową, skok w dal i bieg crossowy na 600 metrów. Z tego powodu by ukończyć zawody trzeba wykazać się wszechstronnością.

W zawodach w Owińskach z roku na rok uczestniczy coraz więcej sportowców. W  roku bieżącym o medale walczyło prawie 50 sportowców z Polski, Czech i Słowacji. Tego typu imprezy mają aspekt nie tylko sportowy. Istotna jest również ich funkcja wychowawcza. Zawody te uczą zdrowej walki o medale, a więc nie tylko wygrywania, ale także przegrywania.  Gośćmi tegorocznych zawodów  byli wychowankowie Ośrodka w Owińskach, a wśród nich Mateusz Michalski, złoty medalista paraolimpiady w Londynie, który zwyciężył  podczas olimpiady w biegu na 200 metrów.

Dla uczestników mityngu, którym przyszło walczyć o medale w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przygotowano także innego rodzaju atrakcje. W trakcie ceremonii zamknięcia zawodów ich  uczestnicy mogli zobaczyć krótki pokaz koszykówki na wózkach w wykonaniu Tomasza Rosika, wieloletniego zawodnika placówki w Owińskach.

Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetowych powiatu poznańskiego.

Dodaj komentarz