Przejdź do treści

Operacja serca półtorarocznego Januszka – pierwsza taka w Europie!

Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego  Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili operację całkowitej przebudowy serduszka półtorarocznego chłopczyka.

Jak wyjaśnia profesor Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, by u małego Januszka przywrócić prawidłowy  przepływ krwi, przebudowie musiał ulec niemal każdy element jego serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe oraz przedsionek. Była to wręcz zamiana sposobu funkcjonowania komór serca. Jak dodaje kardiochirurg, operacja ta była jedynym ratunkiem dla Januszka.

To właśnie profesor Mroczek wraz z zespołem swoich lekarzy przeprowadził ten pionierski na naszym kontynencie zabieg. Operację  poprzedziły wielomiesięczne przygotowania oraz współpraca między zespołami kardiologów, anestezjologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i innych grup medycznych.

Profesor Mroczek w rozmowie z dziennikarzami porównał operację Januszka do lądowania na Księżycu.

Jak mówią przedstawiciele Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, operacja, której został poddany mały Janusz stanowi przełom nie tylko w polskiej, ale i europejskiej kardiochirurgii: oznacza to, że krakowska placówka jest w stanie zaoferować małym pacjentom leczenie, któremu do tej pory mogli być oni poddawani jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Opracowano  na podstawie: Serce pótorarocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy, by przywrócić przepływ krwi. Pierwszą w Europie tak skomplikowaną operację przeprowadził zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (wyborcza.pl)

Dodaj komentarz