Przejdź do treści

Poznań: przekazano siedem nowych karetek pogotowia Ukrainie 

zdjęcie trzy karetki pogotowia ratunkowego stojące na parkingu

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazał reprezentantom Obwodu Charkowskiego siedem nowych karetek pogotowia, których wartość sięgnęła 5 mln zł. 

W Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka na poczet naszych wschodnich sąsiadów, których przedstawicielką była przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej – Tetiana Jehorowa-Łucenko.

Marszałek Woźniak podkreślił, że przekazanie pojazdów ukraińskiemu partnerowi to sfinalizowanie rozpoczętego w styczniu projektu. 

Chcieliśmy wtedy w znaczący, materialny sposób wesprzeć Ukrainę, która zmaga się na co dzień z rosyjskim okrucieństwem. Doceniamy ten heroiczny wysiłek narodu ukraińskiego w imię wolności. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromne są straty ludzkie i materialne – podsumował M. Woźniak.

Samorządowiec zaznaczył, że Ukraina nadal potrzebuje wsparcia. Wyjaśnił, że pomysł na sfinansowanie zakupu ambulansów zrodził się po jego rozmowie z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Wasylem Zwaryczem. 

Strona polska przekazała wiele używanych pojazdów, ale my chcieliśmy dać całkiem nowy sprzęt – zaakcentował samorządowiec.

Przekazanie karetek niesie komunikat dla wspólnego wroga: Stoimy razem – Polska i Ukraina.

Obecny podczas uroczystości ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaznaczył, że przekazane ambulansy będą dużą pomocą. Dyplomata zapewnił o „ogromnej determinacji” narodu ukraińskiego w walce z rosyjskim agresorem. 

Wiemy, o co walczymy. Wiemy, że wróg jest bardzo brutalny, a brutalność tego wroga pokazuje też to, że celowo niszczy nawet karetki pogotowia ratunkowego, które przewożą naszych rannych – wskazał.

Jak dodał, przekazanie karetek jest również wiadomością dla „naszego wspólnego wroga”. 

Stoimy razem – Polska i Ukraina, ramię w ramię (…) takie konkretne czyny pomocy i solidarności powinny pobudzić tych, którzy już się przyzwyczaili, że wojna trwa – mówił polityk.

Przewodnicząca Tetiana Jehorowa-Łucenko zaakcentowała z kolei, że Wielkopolska i Charkowszczyzna udowodniły, czym jest partnerstwo i wzajemna pomoc. Przypomniała, że oba regiony są partnerami od ponad dwóch dekad. Dodała też, że to od władz Wielkopolski otrzymała pierwsze pytanie o potrzeby wsparcia Obwodu Charkowskiego po ubiegłorocznej agresji Rosjan.

Odnosząc się do przekazanych ambulansów zaznaczyła, że tak dobrze wyposażonych karetek strona ukraińska do tej pory nie posiadała. 

Musimy uwzględniać też ryzyko tego, że jeżeli one zostaną wysłane blisko linii frontu mogą zostać zniszczone czy zdewastowane. A z drugiej strony trzeba pamiętać, że są to pojazdy, które gwarantują udzielenie pomocy bezpośrednio na miejscu i to jest dla nas niezwykle istotne – komentowała. 

Wielkopolski samorząd, po przyjęciu przez wojewódzki sejmik stosownej uchwały i przeprowadzeniu przetargu, kupił siedem karetek na bazie samochodów Volkswagen Crafter wyposażonych między innymi w urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, defibrylatory, nosze główne z transporterami czy przenośne ssaki elektryczne. W przyszłym roku wielkopolski samorząd ma pomóc swoim partnerom z Obwodu Charkowskiego w stworzeniu centrum udzielającego weteranom wsparcia psychologicznego i rehabilitacyjnego – czytamy na stronie www.portalsamorzadowy.pl.

Pomoc dla Ukrainy jest wciąż bardzo istotna. Nie należy zaprzestawać wszelkich działań okazujących wsparcie i solidarność. Miejmy nadzieję, że kiedyś ta okropna wojna się skończy, a wówczas w Europie powróci pokój. 

Dodaj komentarz