Przejdź do treści

W Gdańsku działa autobus dedykowany osobom doświadczającym bezdomności

Zdjęcie, osoba w kryzysie bezdomności z ciepłym posiłkiem w ręku

W Gdańsku wciąż działa „autobus SOS – pomoc” dedykowany osobom w kryzysie bezdomności.

W przeciągu ostatnich czterech tygodni obsłużono w nim ciepłym posiłkiem łącznie 4263 ludzi oraz wydano prawie 800 sztuk zimowych ubrań. Pojazd będzie w taki sposób funkcjonował aż do końca marca 2023. Każdego dnia po wsparcie mobilnego autobusu sięga powyżej 65 potrzebujących. To mężczyźni i kobiety pozbawieni dachu nad głową.

W sezonie 2022/2023, na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zadanie mobilnego wsparcia dla osób w bezdomności realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Środki na ten cel zabezpieczył MOPR. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewnia pojazd – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.

Załoga wydaje osobom doświadczającym bezdomności ciepłą zupę i ubranie do przebrania się. Ratownik medyczny rozmawia z potrzebującymi pomocy i udziela wskazówek dotyczących zdrowia. Pracownik socjalny lub streetworker przekazują wiedzę o dostępnej pomocy w mieście, starają się zmobilizować do nieodrzucania możliwego wsparcia oraz do włączenia się w społeczeństwo.

Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują wsparcie codziennie w trakcie postojów pojazdu:

  • ok. godz. 20:15 na pętli autobusowej, przy stacji SKM na Przymorzu;
  • ok. godz. 21:15 na parkingu między rynkiem a komisariatem, przy ul. Białej we Wrzeszczu;
  • ok. godz. 22:15 w zatoce autobusowej, przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,
  • ostatni przystanek jest ok. godz. 23:00, obok noclegowni, przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowozi tam osoby w bezdomności, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.  

Widzisz osobę w kryzysie bezdomności? Zgłoś informację odpowiednim służbom. 

Informacje na temat potrzebujących należy kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR, przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7:30 do 15:30, śr. w godz. 8:00 do 17:00, pt. w godz. 7:30 do 14:30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,
  • Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O miejscu pobytu potrzebujących można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, posługując się aplikacją Arrels. Jest ona nieodpłatna, warto ją uaktywnić, np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker szybko dotrze ze wsparciem do danego potrzebującego.

Dodaj komentarz