W Rybniku powstał edukacyjny tor przeszkód dedykowany wózkowiczom

osoba na wózku z rozpostartymi ramionami patrzy na błękitne niebo

W środę, 31 lipca w Rybniku do użytku zainteresowanych oddano wyjątkową ścieżkę edukacyjną dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Tor ten ta ma służyć opanowaniu w praktyce umiejętności potrzebnych do pokonywania trudnych przeszkód, będąc na wózku.  Można dla przykładu ćwiczyć na nim zachowanie w takich wymagających sytuacjach życiowych jak np.: Przedostawanie się na wózku przez drzwi wahadłowe, wjechanie na krawężnik czy radzenie sobie na pochylni.

 

Ten wyjątkowy tor edukacyjny został zbudowany na terenie parku tematycznego przy rybnickim kampusie, z inicjatywy stowarzyszenia Oligos.

Pomysł zrodził się podczas szkolenia wolontariuszy, którzy udzielali wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Chcąc nabyć umiejętności prowadzenia wózka w obliczu napotykanych barier architektonicznych, grupa wolontariuszy wraz z trenerem wychodziła w teren, by tam mierząc się z realnymi przeszkodami szkolić technikę.

Inicjatywa uzyskała wsparcie władz miasta, a w życie wcielili ją pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych, z wykorzystaniem m.in. materiałów z odzysku.

Ścieżka ma być dedykowana zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich asystentom czy opiekunom. Jednak tak naprawdę jest to tak przydatny wynalazek, że z pewnością posłuży także wszystkim zainteresowanym zyskaniem wiedzy na temat tego, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnością i z jakimi ograniczeniami muszą się oni mierzyć, poruszając się w przestrzeni miejskiej.

Warto byłoby pomyśleć o podobnej inicjatywie w Poznaniu, bo chociaż miasto to staje się coraz bardziej dostępne, jeśli chodzi o przystosowanie terenu, nic tak nie podnosi świadomości, jak doświadczenie i nieustanna praktyka.