Przejdź do treści

Warszawa: w stolicy dofinansują kształcenie psychiatrów dziecięcych

Zdjęcie, mała dziewczynka i towarzysząca jej terapeutka

Coraz więcej młodych osób mierzy się z kryzysem zdrowia psychicznego, a z powodu braku specjalistów czas oczekiwania na wizytę niejednokrotnie bardzo się wydłuża.

Z tego też powodu Warszawa ogłasza projekt dofinansowania kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Jak wskazują eksperci, już ponad pół miliona dzieci i młodzieży w całej Polsce cierpi między innymi z powodu zaburzeń psychicznych. Ograniczona liczba specjalistów sprawia, że średni czas oczekiwania w województwie mazowieckim na wizytę do psychiatry dziecięcego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wynosi 378 dni.

Bardzo nam zależy na tym, żeby zwrócić uwagę na ten problem i żeby rozwiązywać go w sposób jak najbardziej skuteczny. Dlatego chcemy uruchomić pilotażowy projekt grantów dla lekarzy, którzy zdecydują się na dodatkowe kształcenie w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodych ludzi. W całym kraju mamy obecnie niespełna 600 psychiatrów dziecięcych, czyli zdecydowanie za mało, z czego w samej Warszawie nieco ponad 100, a w miejskich podmiotach leczniczych pracuje dokładnie 15 psychiatrów dziecięcych. Jesteśmy świadomi faktu, że zapotrzebowanie na lekarzy, którzy są wykształceni w tym kierunku, jest olbrzymie – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Naszym celem jest podwojenie liczby psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach w ciągu najbliższych 2-3 lat. Lekarze, którzy zdecydują się wziąć udział w tym programie, otrzymają miejskie dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł miesięcznie na cały okres kształcenia specjalizacyjnego – dodaje.

Umowa zobowiąże medyka do podjęcia zatrudnienia w miejskim podmiocie leczniczym, w wymiarze 20 godzin tygodniowo przez okres 3 lat.

Bardzo dziękuję panu prezydentowi, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że pogłębia się negatywny stan kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Cieszę się, że lekarze będą mogli osiągać specjalizację i lepsze umiejętności, aby pomagać młodym ludziom – podkreśla Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Ponieważ liczba miejsc do kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jest w Polsce bardzo ograniczona chcemy, aby miejskie placówki ubiegały się o specjalne akredytacje. Dzięki temu nasze ośrodki, które już specjalizują się w opiece psychiatrycznej, tj. Szpital Wolski czy poradnie na Woli, Ochocie i w Wawrze, będą miały możliwość prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz prowadzenia staży kierunkowych – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna między innymi za politykę zdrowotną miasta.Jak podkreśla wiceprezydentka, standardowo specjalizacja w tym zakresie zajmuje 5 lat.

Ponieważ zależy nam na skutecznym i sprawnym pozyskaniu nowych specjalistów, będziemy preferować rozwiązanie pozwalające na zastosowanie krótszego czasu kształcenia specjalizacyjnego, dedykowanego lekarzom posiadającym już określone specjalizacje – podsumowuje.

Szkolenia specjalizacyjne w trybie poza rezydenckim mogą odbywać się:

  • w ciągu 2 lat dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie psychiatrii;
  • oraz 3 lat dla lekarzy specjalistów lub posiadających specjalizację II stopnia w dziedzinie pediatrii, neurologii dziecięcej oraz posiadających specjalizację I stopnia w dziedzinie psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży.

Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie poszerzana. W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich rodzin oraz dla pedagogów szkolnych.

W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje 3- stopniowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej oraz psychoterapeutycznej, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych.

Ośrodki oferują dla przykładu porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i konsultacje. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub terapii lekami.

W ramach tego poziomu w miejskich podmiotach funkcjonują ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży między innymi na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra.

Drugi poziom opieki psychiatrycznej odnosi się do funkcjonowania centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej.

Na tym poziomie znajdują się oni pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzone jest bardziej kompleksowe wsparcie terapeutyczne. Centra obejmują pomocą psychiatryczną pacjentów, którzy mają już za sobą terapię w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego. Wsparcie w tym zakresie oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych między innymi poradnie na Żoliborzu, Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.

Najbardziej specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie.

Adresy podmiotów znajdują się na stronie internetowej: www.nfz.gov.pl.

Dodaj komentarz