Przejdź do treści

Wolontariat, który łączy pokolenia

Powraca poznański wolontariat, który łączy pokolenia.

W murach miejskiego szpitala im. F. Raszei wizytę maluszkom złożyły przeszkolone seniorki, które włączą się do opieki nad noworodkami. Już wkrótce wezmą maleństwa w swe objęcia i będą je tuliły.  Oczywiście po wymaganej zgodzie rodziców i lekarzy.

W tegorocznej odsłonie projektu „Senior maluszka tuli” Stowarzyszenia„Pelikan”uczestniczy aktualnie 17 wolontariuszek. Wiele z nich odbyło już wstępne przyuczenie i obecnie ma podjąć się kolejnego etapu, czyli praktyk pod okiem pielęgniarek lub położnych w szpitalu.  Pomagają im w tym również seniorki, które brały udział w pierwszej edycji akcji.

Z doświadczenia wiem, że takie wsparcie jest bardzo potrzebne. Kiedy zaczynaliśmy w 2019 roku, ruszaliśmy jako pilotażowy projekt, więc nie mogliśmy skorzystać z doświadczenia innych. Teraz dzielimy się wiedzą – komentuje na łamach programu www.poznan.pl Barbara Grochal, prezeska Stowarzyszenia „Pelikan”. Po zakończeniu praktyk seniorki już oficjalnie będą mogły rozpocząć swój wolontariat.

Poznański program „Senior maluszka tuli” powstał, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat,  będą mogli spędzać czas z dziećmi, opiekować się nimi i tulić je – oczywiście za zgodą rodziców i lekarzy.

Wcześniej wszyscy chętni musieli przejść badania lekarskie, mieli również możliwość indywidualnych rozmów ze specjalistami.

Nie zawsze rodzice mogą zostać z noworodkiem w szpitalu, zwłaszcza, gdy mówimy o wcześniakach–twierdzi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Powodów jest wiele: czasem muszą zająć się pozostałym rodzeństwem, czasem mamy muszą wrócić do sił po porodzie. Bywa też tak, że cała rodzina nowo narodzonego malucha mieszka poza Poznaniem. Wolontariusze spędzają czas z noworodkami, obniżając ich stres i poziom lęku, co ma duże znaczenie w przypadku tak małych dzieci, których układ odpornościowy dopiero się rozwija – podsumowuje.

Tegoroczny projekt to wynik kooperacji Miasta Poznania, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei oraz realizatora zadania: „Pelikan” – Towarzystwa Wspierania Chorych i Potrzebujących im. doktora Kazimierza Hołogi.

Dodaj komentarz