Przejdź do treści

Zdrowy małolata na lata

Pomysłodawcy kampanii społecznej Zaszczep się wiedzą zachęcają szkoły podstawowe do uczestnictwa w konkursie „ZDROWY MAŁOLATA NA LATA”.

Konkurs ma za zadanie podnieść świadomość młodych ludzi w kwestii zagrożeń będących konsekwencją zarażenia się wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

Chodzi tu też o korzyści wynikające ze szczepienia się przeciw niemu.Pierwsza nagroda to sprzęt edukacyjny o równowartości sięgającej sześciu tysięcy złotych.

Co roku w naszym kraju odnotowuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV.Przeważnie jest to rakszyjki macicy, ale nie tylko. To także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy.

Rozpoznawane jest także w tym samym okresie kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych.Tym groźnym dla zdrowia chorobom można skutecznie przeciwdziałać, podejmując decyzję o szczepieniu.

Szczepienie przyjęte w wieku dziecięcym, chroni przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają zabezpieczenie przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami) poprzez zmobilizowanie naturalnych mechanizmów obronnych.

Najskuteczniejsze są wówczas, gdy zostaną zaaplikowane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Właśnie dlatego tak ważne jest szczepienie oraz edukacja młodych.

Szczepienie przeciw HPV w niemal 100 procentach broni przed rakiem szyjki macicy. Zapewnia również ochronę przed między innymi rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi – czyli brodawkami narządów płciowych.

Konkurs „Zdrowy małolata na lata”dedykowany uczniom szkół podstawowych. Zadanie polega na zrealizowaniu oraz udokumentowaniu przez nauczyciela lekcji na temat profilaktyki chorób zakaźnych oraz wirusa HPV w oparciu o udostępnione materiały.

W kolejnym kroku zespoły liczące od 3 do 30 osób piszą piosenkę o profilaktyce zakażeń HPV i nagrywają teledysk do swojego utworu. Szkoły mogą udostępniać przygotowane w ramach konkursu prace na swoich kanałach (stronach internetowych, YouTube, Facebook itp.) z hasztagiem #ZdrowyMałolata i krótkim opisem konkursu. Jury oceni merytorykę materiałów, pomysł kreatywny oraz wykonanie.

Przewidziane są nagrody:

  • I miejsce – nagroda o wartości 6000zł
  • II miejsce – nagroda o wartości 2500zł
  • III miejsce – nagroda o wartości 1500zł

Zwycięscy sami podejmą decyzję, na co dokładnie chcą przeznaczyć wygraną – organizator udostępni katalog nagród do wyboru.

Kontakt z organizatorem możliwy pod adresem: konkurs@zaszczepsiewiedza.pl.

Dodaj komentarz