Przejdź do treści

Rezerwat Archeologiczny – Gród Piastowski w Gieczu

  • przez
Analiza dostępności:Wrzesień 2021
Instytucja i adres:Rezerwat Archeologiczny – Gród Piastowski w Gieczu; Grodziszczko 2, 63-012 Giecz;
Stanowiska postojowe dla samochodów:Muzealny parking nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Z parkingu do środka grodu wiedzie żwirowa droga gruntowa znajdująca się na płaskim terenie.
Budynek:Muzeum archeologiczne znajdujące się we wsi Giecz w gminie Dominowo. Muzeum w Gieczu jest rezerwatem archeologicznym, który obejmuje pozostałości jednego z najważniejszych grodów Polski wczesnopiastowskiej. Sala wystawowa Muzeum jest nie duża i znajduje się na poziomie gruntu, dzięki czemu w placówce można się swobodnie poruszać na wózku. W korytarzu ulokowano kanapy, a przed budynkiem znajdują się ławki, na których można wypocząć. Toaletę dostosowano do  potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W holu Muzeum, tuż przy kasie znajduje się infokiosk zawierający najważniejsze informacje dotyczące ekspozycji. Urządzenie to może być użyteczne zwłaszcza dla osób niesłyszących. Ekspozycja w Muzeum w Gieczu jest czytelnie opisana. Film wyświetlany w sali zawierającej eksponaty ma napisy. Dla osób niewidomych przygotowano repliki prezentowanych na wystawie artefaktów.  Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela nie jest dostępny dla wózkowiczów. Przed głównym wejściem do niego znajdują się schody.  Osada piastowska składa się z parterowego budynku (zawierającego eksponaty i toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) i chat, budowli i urządzeń z drewna. Większość z nich ma schody lub wysokie progi. Z tego względu są one niedostępne  dla wózkowiczów.  Muzeum prosi grupy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich o powiadomienie o zamiarze zwiedzenia muzeum pod numerem telefonu: 61 285 92 22.
Strona internetowa:http://www.giecz.pl/
Podsumowanie:Muzeum w Gieczu to miejsce przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami; choć nie w pełni dostępne. Głównie ze względu na to, że replika osady wczesnośredniowiecznej nie jest dostępna w całości dla wózkowiczów.
Inne uwagi:Brak.