Przejdź do treści

Kto zostanie Dobroczyńcą Roku?

Grafika, promocja Konkursu o tytuł „Dobroczyńcy Roku”.

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ruszyła z kolejną edycją Konkursu o tytuł „Dobroczyńcy Roku”.

Kandydatury mogą zgłaszać organizacje pozarządowe. Idealne będą małe i duże przedsiębiorstwa oraz fundacje utworzone przez firmy, które angażują się dla przykładu na rzecz lokalnych społeczności, zdrowia, różnorodności, ekologii.

Firmy samodzielnie zgłaszać powinny też swoje programy wolontariatu pracowniczego.

Hasło tegorocznej edycji to „Zamieniaj zysk w dobro, dobro w zysk. Dla środowiska, dla społeczności, dla biznesu” nawiązujące do wpływu jaki mogą wywierać firmy na otaczającą je rzeczywistość.

Cele konkursu

Konkurs istnieje już od ponad 25 lat i jego celem jest przede wszystkim popularyzacja i wspieranie rozwoju partnerskiej współpracy firm z organizacjami pozarządowymi oraz promocja współpracy firm i organizacji pozarządowych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dziś zaangażowanie społeczne firm ma jeszcze większą wartość niż 25 lat temu. Staje się elementem strategii biznesowej, a od niedawna również częścią oceny pozafinansowej przedsiębiorstw w oparciu o standardy ESG.

Kategorie, w których firmy mogą być nominowane odpowiadają różnym obszarom działań społecznych, a są to:

  • Kultura i edukacja;
  • Lokalne partnerstwa;
  • Ochrona środowiska i klimatu;
  • Pomoc społeczna i charytatywna;
  • Otwartość na różnorodność;
  • Zdrowy tryb życia;
  • Pomoc uchodźcom i Ukrainie;
  • Wolontariat pracowniczy.

Od 2023 roku firmy nagradzane są również w kategorii specjalnej „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”. Inspiracją była tutaj „Karta zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych”.

Wyróżnienie to powędruje do przedsiębiorstwa, które w najwyższym stopniu realizuje zasady w niej opublikowane. Kategoria ta ma na celu zebranie wzorcowych przykładów partnerstwa i pokazanie właściwych praktyk czy polityki na tym polu.

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Wnioski konkursowe oraz regulamin można znaleźć na stronie: www.dobroczyncaroku.pl.

W celu nominacji firmy do tytułu „Dobroczyńcy Roku” należy wypełnić odpowiedni dla danej kategorii formularz zgłoszeniowy na stronie www.generatorspoleczny.pl/dobroczynca-roku (zakładając wcześniej indywidualne konto) do dnia 8 lutego 2024 r. do godz.13:00.

Wnioski oceniane będą przez ekspertów, a spośród najwyżej notowanych Kapituła Konkursu wyłoni najlepszych z najlepszych.

W skład wspomnianej Komisji wchodzą między innymi przedstawiciele i przedstawicielki najważniejszych organizacji i instytucji związanych z rozwojem społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, UN Global Compact Polska, Forum Darczyńców, Business Centre Club, Pracodawców RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacji Lewiatan – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.

Statuetki laureaci otrzymają 6 czerwca br.

Dodaj komentarz