Przejdź do treści

Oni kontynuują działalność Aliny Margolis-Edelman

17 listopada już po raz 13. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wręczyła Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman osobistościom i organizacjom społecznym w sposób szczególny działającym w kwestii wspierania najmłodszych.

Laureatami zostali: Izabela Marcewicz-Jendrysik – prezeska zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” oraz Fundacja Sempre a Frente z Lublina, która między innymi udziela bezpłatnej pomocy skrzywdzonym dzieciom, szczególnie tym doświadczonym przemocą i wykorzystywaniemseksualnym.

Gala miała miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.  W uroczystości uczestniczyli bliscy i przyjaciele Aliny, w tym jej córka Anna Edelman, a także członkowie kapituły i wyróżnieni w poprzednich edycjach nagrody.

W tym roku do konkursu wpłynęło w sumie 67 zgłoszeń: 39 w kategorii: „osoba szczególnie zasłużona w działaniach na rzecz dzieci” i 28 w kategorii: „organizacja pozarządowa, która w sposób szczególny pomaga dzieciom”.

Spośród nich kapituła pod przewodnictwem Agnieszki Holland wskazała 6 finalistów. Wszystkich nominowanych łączy jedna cecha – z wielkim poświęceniem pomagają dzieciom.

Dobro dziecka – nadrzędny cel

Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman w kategorii: osoba szczególnie zasłużona w aktywności na rzecz dzieci została Izabela Marcewicz-Jendrysik,która od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem w sektorze ochrony zdrowia. Obecnie jest prezeską zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK”.

Zarządzany przez nią szpital jest pierwszym w Polsce szpitalem dziecięcym, w którym pilotażowo wdrożono standardy ochrony dzieci przed przemocą. O swojej pracy mówi: „Dobro dziecka jest naszym nadrzędnym celem”. To niewyłącznie słowa.

Odzwierciedlają się one w konkretnych działaniach skierowanych na bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów, np. przemyślanej rekrutacji i skrupulatnej weryfikacji personelu szpitalnego pracującego z dziećmi.

O dobro dzieci dba edukując dorosłych, np. szkoląc pracowników z szybkiego wychwytywania symptomów doświadczania przemocy przez najmłodszych. Inicjuje i wdraża szereg programów profilaktycznych między innymi z zakresu promocji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania depresji.

Jestem wdzięczna, że szeroko pojęte działania na rzecz dzieci i ochrony ich praw stają się coraz istotniejsze dla ludzi doświadczonych i wykształconych. Ludzi, którzy mogą być wektorem wiedzy, wrażliwości i edukacji dla innych […] Kieruję podmiotem leczniczym, a więc miejscem, które kojarzy się z leczeniem ciała, ale naszą rolą jest też dbanie o dobrostan psychiczny małych pacjentów – mówiła podczas gali Izabela Marcewicz-Jendrysik.

Sempre a Frente, czyli: zawsze do przodu

W kategorii: organizacja, która w sposób szczególny wspiera dzieci, zwyciężyła lubelska Fundacja Sempre a Frente, która od 13 lat pomaga młodym ludziom mierzącym się z wyzwaniami wkraczania w dorosłość.

Fundacja prowadzi bezpłatne placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży od 5. do 18. roku życia oraz ich rodziców i opiekunów. Prowadzi też Centrum Pomocy Dzieciom – jedyną w województwie lubelskim specjalistyczną placówkę, która udziela bezpłatnej pomocy skrzywdzonym dzieciom, szczególnie tym doświadczonym przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Sempre a Frente oznacza: zawsze do przodu. To nawiązanie do siły potrzebnej młodym ludziom w dochodzeniu do niezależności.

W 2022 roku, z inspiracji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udało nam się uruchomić Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie, które przez rok działalności objęło wsparciem około 400 dzieci doświadczających krzywdy. To bardzo, bardzo wiele– mówiła Marta Szczodrak, wiceprezeska zarządu Fundacji Sempre a Frente i koordynatorka lubelskiego Centrum Pomocy Dzieciom.

Kapituła przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymali je:

w kategorii osoba:

Tomasz Bilicki – pedagog, psychoterapeuta, psychotraumatolog, interwent kryzysowy oraz nauczyciel. Na różne sposoby pomaga młodym ludziom, znajdującym się w trudnych sytuacjach –w kryzysach, z których często nie mogą wyjść sami. Jest wzorem wychowawcy, którego potrzebuje dzisiejsza młodzież. Jego działania mają charakter autorski, często wychodzą poza dydaktykę, na korzyść aspektuterapeutycznego.

Oddaje w ręce młodych ludzi konkretne instrumenty, np. model rówieśniczej interwencji kryzysowej. Uczy dzieci i młodzież, jak bezpiecznie i efektywnie mogą sobie wzajemnie pomagać oraz jak przekonać kolegę lub koleżankę do skorzystania z profesjonalnej pomocy.

Dr n.med. Katarzyna Anna Dyląg – od 10 lat niestrudzenie walczy o dzieci z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Działa w imieniu tych z nich głęboko dotkniętych przez los, które zmagają się z prenatalnie uwarunkowanym uszkodzeniem mózgu. Dzieci, które są porzucone podwójnie – przez biologicznych rodziców oraz państwowe systemy opieki i edukacji. Od 2013 roku jest członkinią zespołu diagnostycznego Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, aktualnie na stanowisku Kierownika Centrum Kompleksowej Diagnostyki FASD.

w kategorii organizacja:

Fundacja Mały Duży Człowiek – pracuje z dziećmi z domów dziecka na ich trudnej drodze do dorosłego życia. Pomaga blisko 600 dzieciom i młodym osobom z 40 domów dziecka, w tym domów małego dziecka oraz z pogotowia opiekuńczego. Fundacja pozostaje w bliskim kontakcie z młodzieżą, która opuszcza placówki opiekuńczo-wychowawcze i wkracza w dorosłość. Młodzi otrzymują wsparcie w codziennych sprawach oraz w sytuacjach kryzysowych, np. w kryzysie bezdomności. Z uwagi na ten fakt Fundacja stała się członkiem Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.

Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne – od ponad 10 lat prowadzi edukację i działania pomocowe w zakresie minimalizowania ryzyka zachowań samobójczych w naszym kraju. Efektem działań stowarzyszenia jest projekt „Życie warte jest rozmowy”, czyli platforma edukacyjno-pomocowa dla osób w kryzysie samobójczym oraz dla tych, którzy potrzebują wiedzy, jak wspierać kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.

Okoliczności wręczenia nagród uświetnił koncert artysty – Czesława Mozila. Galę poprowadził dziennikarz Krzysztof Skórzyński.

Dodaj komentarz