Przejdź do treści

Zostań ekspertem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 

logo państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi nabór ekspertów, którzy przeprowadzą  ocenę merytoryczną wniosków w konkursach o zlecenie realizacji zadań, które Fundusz organizuje na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Eksperci będą ocenić merytorycznie wnioski. Będą przy tym brać pod uwagę zawartość merytoryczną projektów oraz celowość kosztów zawartych w ich budżetach. Ponadto specjaliści będą wydawać opinie i brać czynny udział w pracach komisji konkursowej, które czasem odbywać się będą w formule zdalnej. Każdy poddany ocenie wniosek będzie również przedmiotem głosowania na posiedzeniu komisji.

UWAGA !!!! Wnioski oceniane są przez ekspertów przy użyciu formularzy elektronicznych. Ponadto eksperci zobowiązani są do zapoznania się z całą treścią dokumentacji konkursowej.

Eksperci zgłoszeniu w obecnym naborze będą oceniać projekty  dotyczące:

  • kierunku pomocy 1 „wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy”,
  • kierunku pomocy 4 „zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do informacji”,
  • kierunku pomocy 6 „upowszechnianie pozytywnych postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych i wiedzy dotyczącej niepełnosprawności”.

Powyższe kierunki wsparcia obejmują realizację następujących zadań wynikających z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lutego 2008 r. w sprawie rodzajów działań z obszaru rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym:

  • organizowanie i prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy, w szczególności przez:
  • doradztwo zawodowe,
  • przygotowanie i wdrożenie indywidualnego planu drogi życiowej i zawodowej,
  • prowadzenie specjalistycznego poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, mających na celu przygotowanie do aktywnego poszukiwania pracy i utrzymania w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych;
  • organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby;
  • opracowywanie lub wydawanie publikacji, wydawnictw ciągłych oraz wydawnictw zwartych, stanowiących zamkniętą całość, w tym na nośnikach elektromagnetycznych i elektronicznych: dotyczących problematyki związanej z niepełnosprawnością,kierowanych do osób niepełnosprawnych – w tym publikowanych drukiem powiększonym, pismem Braille’a lub publikowanych w tekście łatwym do czytania;
  • promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego;
  • prowadzenie kampanii informacyjnych na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji.

Terminy prowadzenia zadań eksperckich i oceny merytorycznej projektów zależne są od terminów ogłaszania konkursów. Swoje czynności eksperci wykonują w terminie 30 dni roboczych od dnia, w którym Fundusz publikuje wyniki oceny formalnej na stronie internetowej PFRON. Osoby powołane na specjalistów oceniających wnioski merytorycznie zostaną przeszkoleni z zakresu dokumentacji konkursowej, kryteriów oceny wniosków oraz obsługi systemu iPFRON+.

Uwaga!!! Praca eksperta oceniającego wnioski merytorycznie odbywa się za wynagrodzeniem. Fundusz w terminie prowadzenia oceny merytorycznej projektów wymaga od ekspertów dyspozycyjności.

 Kryteria które muszą spełnić eksperci dostępne są tutaj.  Tu powiemy tylko, że eksperci muszą legitymować się wykształceniem wyższym i posiadać pełnię praw publicznych. Specjaliści muszą gwarantować rzetelność, bezstronność i poufność w trakcie całego procesu oceny wniosków oraz swoją dyspozycyjność w terminie oceniania projektów. Eksperci przed przystąpieniem do oceny merytorycznej wniosku podpisują deklarację bezstronności i poufności.

UWAGA!!! Osoby, które w ciągu ostatnich 3 lat od daty ogłoszenia konkursu współpracowały  z organizacją trzeciego sektora, biorącą udział w danym konkursie (a na dzień ogłoszenia konkursu zakończyły tę współpracę), są automatycznie wyłączone z oceny merytorycznej wniosków złożonych przez tę NGO.

Dodaj komentarz