Przejdź do treści

Sami w nieprzystosowanym społeczeństwie

Zdjęcie, osoba niewidoma przechodząca przez ulicę w towarzystwie psa przewodnika

Publikujemy kolejną wyróżnioną przez nas pracę licealistek z poznańskiego III Liceum Ogólnokształcącego. Jej autorkami są Maja Rzeszutka i Karolina Balcer.

Przestańmy się bać, a zacznijmy wspierać. Sami w nieprzystosowanym społeczeństwie.

Osoby niepełnosprawne w życiu muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Sytuacje związane ze zwykłą, codzienną egzystencją sprawiają, że osoby te muszą pokonywać problemy w chwilach, które dla osób pełnosprawnych nie stanowią kłopotu. Reszta społeczeństwa, której te kwestie nie dotyczą powinna wykazać się zrozumieniem oraz wsparciem.

Przyjęło się w naszej kulturze, że osobom niepełnosprawnym należy współczuć. Skąd wzięła się taka myśl? Współczucie czasem objawia się przez żal, a czasem jako strach przed nieznanym. Nie chcemy by pojawiało się z litości. Zależy nam aby patrzeć na osoby z niepełnosprawnościami nie przez pryzmat ich dysfunkcji lecz ich człowieczeństwa.

Krytykujemy współczucie ludziom, którzy go nie potrzebują. Społeczeństwo powinno umożliwić osobom niepełnosprawnym normalne funkcjonowanie. Nie powinniśmy patrzeć na osoby o ograniczonej sprawności z wyższością. Musimy uczucie współczucia zamienić, bądź przełożyć na faktyczne otwarcie się na problemy osób niepełnosprawnych oraz pomóc im. Przestańmy się bać, a zacznijmy wspierać.

Maja Rzeszutka

Karolina Balcer

Dodaj komentarz