Przejdź do treści

Spotkanie z Anną Dydymską

logo projketu wizerunek osób z niepełnosprawnościami w wielkopolskich mediach

W środę, 21 grudnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie sieciujące dla dziennikarzy w ramach projektu Wizerunek Osób z Niepełnosprawnościami w Wielkopolskich Mediach.

Podczas spotkania gościliśmy Annę Dydymską – osobę, która mimo niepełnosprawności realizuje się pracując jako dziennikarka w portalu internetowym. Z Anią rozmawialiśmy o przemianach w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami, które miały miejsce w ostatnich latach. W trakcie wydarzenia padała teza, że w dużej mierze przyczynił się do nich realizowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy program Dostępność Plus. W jego ramach wdrażane są zasady projektowania uniwersalnego, remontowane są budynki użyteczności publicznej ( takie jak na przykład dworce i urzędy miast oraz gmin) i prywatnej oraz podejmowanych jest wiele innych działań czyniących nasz kraj bardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele jeszcze zostało do zrobienia, ale program Dostępność Plus i inne działania rządu już spowodowały naszym zdaniem zmiany w mentalności społecznej. Przykładem tego może być powstanie stanowisk koordynatorów do spraw dostępności w jednostkach samorządu terytorialnego. Są to osoby, których praca polega w dużej mierze na tym, by urzędy stały się dostępne i by osoby niepełnosprawne mogły z nich korzystać. Inna zmiana polega na tym, że nowe budynki użyteczności powstają zgodnie z zasadami wspominanego projektowania uniwersalnego i są dostępne dla wszystkich. Zmian tych jest bardzo dużo i nie miejsce tu na enumerację ich wszystkich. Jednak Polska zmienia się na plus. Bardzo powoli, ale na plus.

Opisane przemiany są dowodem tego, że potrzeby osób niepełnosprawnych są coraz częściej dostrzegane w przestrzeni publicznej. Dowodzi to również zmian w mentalności społecznej – dzięki nim być może za kilkanaście lat nasz kraj będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz