Przejdź do treści

Nie lekceważ depresji

Na zdjęciu młoda kobieta skulona na kanapie

Depresja to choroba, która co roku zbiera duże żniwa. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest ona jedną z najbardziej poważnych jednostek chorobowych na świecie.

Dzisiaj, 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, chorobą, z którą boryka się aż 350 mln ludzi w skali globu.

Ten dzień jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o rozpoznawaniu i leczeniu depresji. Okazuje się, że pandemia i wynikający z niej reżim, wprowadzony w wielu krajach, przyczyniają się także do nagłego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego mnóstwa osób.

Depresja jest podstępną i wyniszczającą „siłą”, którą z drugiej strony łatwo zbagatelizować. Niekiedy trudno bowiem wyczuć, gdzie kończy się granica zwykłego przygnębienia, a zaczyna choroba.

Depresja wymaga fachowej pomocy specjalistów. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna.

Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia. Tak jak każda inna choroba, tak i stan depresyjny potrzebuje określonego czasu, by terapia (zarówno psychologiczna, jak i farmakologiczna) przyniosła pożądany efekt.

Zmagający się z depresją muszą mieć świadomość, że ich sytuacja powinna nieść za sobą wiedzę, która pomaga wyjść z trudnych okoliczności życiowych. Niezastąpiona jest również duża doza empatii ze strony najbliższego otoczenia.

Potrzebne będą też tutaj jak nigdy zrozumienie i akceptacja choroby – zarówno przez osobę pogrążoną w depresji, jak i jej rodzinę czy przyjaciół.

Nie należy lekceważyć objawów depresji. Jeśli w Twojej głowie pojawią się podejrzenia, że depresja to problem, który dotyka Ciebie lub kogoś dla Ciebie bliskiego, skontaktuj się ze specjalistą.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz