Przejdź do treści

17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada już po raz 13. obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.

Co 10 dziecko przychodzi na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Noworodki te określa się mianem przedwcześnie urodzonych lub prościej – wcześniaków. 

W Polsce rokrocznie przychodzi na świat ponad 25 tysięcy wcześniaków. Wśród wielu osób panuje przekonanie, iż wcześniak jest tylko „mniejszym noworodkiem” aniżeli dziecko urodzone w terminie. Nic bardziej mylnego!

Wcześniaki to grupa dzieci wymagająca szczególnej opieki podczas całego, często wielomiesięcznego pobytu w szpitalu, jak i po wypisie do domu. Rozwój neonatologii doprowadził do tego, że dziś medycy są w stanie uratować życie wcześniakom urodzonym już w 22. tygodniu życia płodowego i ważącym niespełna 400 gramów.

Jednak uratowanie życia to dopiero początek niezwykle wyboistej drogi. Tuż po urodzeniu wcześniaki cechują się niedojrzałością układu nerwowego, oddechowego i pokarmowego. Nierzadko do końca życia zmagają się z mózgowym porażeniem dziecięcym, problemami okulistycznymi, kardiologicznymi, niedosłuchem, niedojrzałością emocjonalną, niepełnosprawnością intelektualną a także schorzeniami układu oddechowego czy trawiennego.

Często już zawsze będą pozostawały pod kontrolą lekarzy, a ich życie zależne będzie od osoby drugiej.  Należy jednak pamiętać, że obecnie dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się w medycynie, a także intensywnej, wieloobszarowej rehabilitacji, która często prowadzona jest jeszcze w inkubatorze, większość dzieci wychodzi z wcześniactwa obronną ręką!

Chcąc zwrócić uwagę na kwestię wcześniactwa, co roku w dniu 17 listopada celebrowany jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce jego obchody zapoczątkowane zostały w 2011 roku z inicjatywy Fundacji Wcześniak.

Tego dnia w wielu miejscach na świecie gości kolor fioletowy, będący jednym z symboli święta Małych Wojowników, jak zwykło się mówić o Światowym Dniu Wcześniaka. Dzieje się tak, ponieważ organizatorzy Światowego Dnia Wcześniaka apelują do władz miast o podświetlanie na fioletowo najważniejszych obiektów na znak zjednoczenia się z przedwcześnie urodzonymi, ich rodzinami oraz lekarzami, którzy każdego dnia ratują ich życie.

17 listopada w kolorze fioletowym utoną takie obiekty, jak: berlińska Brama Brandenburska, nowojorski Empire State Building, paryska Wieża Eiffla a nawet… wodospad Niagara! 

O solidarności z wcześniakami nie zapominają też władze stolicy Wielkopolski. W Poznaniu w latach ubiegłych na fioletowo podświetliły się między innymi Ratusz na Starym Rynku, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Fontanna na Placu Wolności, Centrum Kultury Zamek, Avenida Poznań Bałtyk, Poznań Enea Stadion, Poznańska Iglica na Targach, Brama Poznania, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Collegium Minus, Collegium Historicum, Collegium Stomatologicum Uniwersytetu Medycznego.

Dlaczego kolor fioletowy? Ponieważ barwa ta identyfikowana jest z delikatnością i wyjątkowością. Drugim symbolem Dnia Wcześniaka jest tzw. socks line. To prezentacja dziesięciu par zawieszonych na sznurku dziecięcych skarpetek. Jedna z nich jest wyraźnie mniejsza od pozostałych, co stanowi nawiązanie do wcześniaków.

Dzień ten jest okazją do organizowania spotkań rodziców wcześniaków, wcześniaczych balów, pikników a także konferencji i paneli dyskusyjnych.

Na koniec trochę prywaty. Ja jako ponad trzydziestoletni wcześniak nie omieszkałam przypomnieć o tym święcie na naszym portalu, chociaż mi narodziny w 30. tygodniu ciąży nic nie dały, za to z uwagi na konsekwencję, którą jest mózgowe porażenie dziecięce, odebrały beztroskie dzieciństwo. W moim przypadku nie było happy endu, jednak dzięki osiągnięciom dziedziny medycyny, jaką jest neonatologia oraz intensywnej rehabilitacji prowadzonej od pierwszych tygodni życia, wiele przedwcześnie urodzonych maluchów ma szansę na zdrową, szczęśliwą przyszłość.

A Was, Drodzy Czytelnicy, w dniu dzisiejszym zachęcamy do założenia czegoś fioletowego na znak solidarności z przedwcześnie urodzonymi i wszystkimi, którzy o nich walczyli.

Opracowano na podstawie: ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA – GPSK (ump.edu.pl);

https://www.panidoktor.com.pl/swiatowy-dzien-wczesniaka-wazna-data-w-moim-kalendarzu/;

Światowy Dzień Wcześniaka – fiolet zagości w Poznaniu – Lepszy Poznań – informacje z Twojego fyrtla (lepszypoznan.pl).

Dodaj komentarz