Przejdź do treści

Centrum Kultury i Rekreacji – tutaj dostępność jest na poziomie

Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach to okazały budynek znajdujący się w sąsiedztwie pływalni oraz siłowni.

Przestrzeń obiektu służy wielu imprezom kulturalnym, sportowym i różnego rodzaju wydarzeniom związanym z szeroko rozumianą rozrywką.

Nic dziwnego, że wnętrze zostało przystosowane do wspomnianych okoliczności. W środku znajduje się sala widowiskowa, warsztatowa, a także miejsce przeznaczone do warsztatów plastycznych i edukacji. Jest też biblioteka.

Zacznijmy jednak od podstaw. Przed budynkiem Centrum znajduje się bezpłatny parking, którego nawierzchnia pokryta została kostką brukową.

Są tam specjalnie wydzielone niebieskie koperty, przeznaczone do parkowania przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdyby nie było możliwości skorzystania z własnego auta, tuż przy obiekcie funkcjonuje przystanek dla podmiejskich autobusów.

Wchodząc przez główne drzwi, zauważyłam, że nie otwierają się one automatycznie. Potrzebna jest siła, by móc przekroczyć progi Centrum. Osoby przykładowo na wózku, mogłyby napotkać tutaj na pierwszą barierę. Następnie w oczy rzuciły mi się recepcja i szatnia, które umiejscowione zostały po prawej stronie od wejścia.

Toalety zostały odpowiednio oznaczone i zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zainstalowano uchwyty, obniżono muszle sedesowe, a drzwi posiadają właściwą szerokość dla wózkowicza.

Jeżeli chodzi natomiast o wspomniane na wstępie przestrzenie sal, są one bez przeszkód dostępne dla zainteresowanych. Nie ma problemu z dostaniem się do sali widowiskowej, edukacyjnej, warsztatowej czy (co cieszy mnie chyba najbardziej) filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonaku.

Zaraz obok sali widowiskowej ulokowano windę, którą łatwo dostać się osobom niepełnosprawnym w inne rewiry budynku. Z windy umożliwiono dostęp do garderoby, przeznaczonej dla artystów oraz okazałej sceny głównej.

Ogólnie pozytywnie oceniam dostępność Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Budynek został oddany do użytku w 2016 roku i być może fakt, że było to stosunkowo niedawno przeważył o wysokim poziomie zaadaptowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Szkoda tylko, że brak rozwiązań dla niewidomych i głuchoniemych. Nie zauważyłam pętli indukcyjnych, czy komunikatów głosowych. Przed obiektem nie ma też tablicy o prawie wstępu z psem przewodnikiem. Istnieje możliwość skorzystania z usług tłumacza języka migowego, po wcześniejszym zasygnalizowaniu takiej potrzeby. Warto natomiast zauważyć, że w dużej mierze budynek został przystosowany, co jest zdecydowanie na plus.

Trzeba pamiętać też, że te 6 lat wstecz mało mówiło się jeszcze o dostępności architektonicznej, nie wspominając już nawet o jej aspektach w kontekście osób z innymi niepełnosprawnościami, na przykład wzroku czy słuchu.

Aby zapewnić stuprocentowe przystosowanie trzeba by wziąć pod uwagę również potrzeby tej grupy. Należy jednak docenić aktualny stan rzeczy, bo różne miejsca poddaję analizie, a dostępność Centrum Kultury i Rekreacji jest naprawdę na poziomie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz