Przejdź do treści

Droga do pracy na skróty? Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami za nami

Wczoraj, to jest w dniu 23 stycznia bieżącego roku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie skierowane do osób z niepełnosprawnościami.

W budynku poznańskiego Starostwa Powiatowego przy ulicy Słowackiego 8 w Poznaniu miały miejsce targi pracy dla zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Zainteresowanie było ogromne, a sala konferencyjna po brzegi wypełniona została ludźmi, którzy tą drogą chcieliby zasięgnąć informacji o możliwości znalezienia zatrudnienia.

Trudno się dziwić, ponieważ aktywizacja zawodowa, jeżeli ma być ona skuteczna powinna realizować się właśnie przez tego rodzaju eventy. Bez wątpienia są one kluczowe i mogą okazać się przełomowe w życiu niejednego z nas, bo gdzie indziej znaleźlibyśmy tak wiele firm zgromadzonych w jednej przestrzeni, z kadrą i rekruterami chętnymi by udzielić nam wszelkich niezbędnych informacji?

O niebagatelnej roli tego typu przedsięwzięć opowiedział mi więcej Tomasz Paczkowski z Wielkopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jako przedstawiciel PFRON uważam, że Targi Pracy są niezwykle istotną inicjatywą, ponieważ dzięki nim osoby niepełnosprawne mogą szybko i skutecznie dowiedzieć, jak uzyskać niezbędne wsparcie. Na przykład z oferty programu Aktywny Samorząd mogą zasięgnąć wiedzy, jak uzyskać środki na nowe mieszkanie, w ramach projektu „Dostępne Mieszkanie” czy też „Mieszkanie dla Absolwenta”.

Mają również okazję otrzymania konkretnych wskazówek, jakiego rodzaju pomoc jest im dedykowana w funkcjonującym w naszym oddziale Centrum Informacyjno-Doradczym. Dodatkowo jako PFRON realizujemy także wiele innych programów, które mają służyć poprawie jakości życia i funkcjonowania ludzi z ograniczoną sprawnością. Stawiamy na dostępność, która jest teraz niezwykle ważna.

– Osoby, które odwiedzą nasze stoisko mogą pozyskać cenne informacje, na jakie cele przekazywane są środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mam tutaj na myśli choćby dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem, refundację składek ZUS, czy KRUS w przypadku rolników oraz wiele innych działań, których jest bardzo dużo.

 Jako PFRON przekazujemy środki do samorządów, Miejskich i Powiatowych Ośrodków Pomocy Rodzinie i tam to wsparcie jest bezpośrednio świadczone. Dzięki takim właśnie spotkaniom z nami na targach pracy ludzie z orzeczeniem wiedzą, gdzie mają udać się po konkretny rodzaj pomocy.

Wielu pracodawców jest skupionych tutaj w jednej przestrzeni i to jest nierzadko szansa na nawiązanie kontaktów i być może nawet znalezienie zatrudnienia. Łatwo można też dotrzeć do cennych informacji o grantach i refundacjach.  PFRON uzyskuje także informacje zwrotną, że takie eventy pomagają zaktywizować niepełnosprawnych, bo są tutaj też przecież również organizacje pozarządowe, które mogą zaoferować programy skracające proces uzyskania miejsca pracy.

Bez dwóch zdań takie targi są niezbędne i niekiedy upraszczają całą długą procedurę, bo pozwalają nawiązać znajomości z instytucjami i firmami. O swoich odczuciach na temat takich przedsięwzięć i trudnych doświadczeniach mówi mi spotkana na wydarzeniu Kamila.

Od dłuższego czasu jestem bez pracy, a straciłam zatrudnienie właśnie przez wzgląd na posiadaną niepełnosprawność. Trudno jest nam, osobom z niepełnosprawnościami znaleźć tak cenne przecież zajęcie standardowymi metodami. Moim zdaniem w chwili, kiedy pracodawcy dowiadują się o niepełnosprawności, rezygnują z takiego pracownika, a tutaj jest inne nastawienie do osób poszukujących zajęcia z orzeczeniem i nie trzeba tego ukrywać. Wszystko jest na takich targach skoncentrowane w jednej przestrzeni i można tutaj zasięgnąć wartościowej wiedzy, jeżeli aktualnie szuka się pracy.

Jako osoba z orzeczeniem, która uzyskała swoją pierwszą pracę właśnie dzięki programowi aktywizacji zawodowej dodam jeszcze, że przedsięwzięcia tego typu powinny odbywać się znacznie częściej, być może cyklicznie i regularnie, nawet co 3 miesiące. Krótka rozmowa z panią Kamilą uświadomiła mi, że niestety wśród pracodawców wciąż powtarzają się krzywdzące nas stereotypy i czasami niepełnosprawność nie pozwala im widzieć naszych kompetencji, które niewątpliwie mamy. Tak nie powinno być. Osoba z orzeczeniem nauczona jest często (poprzez skomplikowaną sytuację życiową) determinacji i wytrwałości w dążeniu do celu, a przecież to cechy niezwykle istotne przy podejmowaniu zatrudnienia.

Jak to zmienić? Z mojego punktu widzenia jest to ciągły proces i wymaga nieustannej edukacji, ale myślę, że jeżeli coś ma się „ruszyć”, to właśnie nie inaczej niż poprzez takie eventy jak targi pracy dedykowane osobom z niepełnosprawnością. Innej drogi nie ma, bo jak mawia klasyk nie istnieją drogi na skróty do doświadczenia, chociaż może ta właśnie ścieżka jest skuteczniejsza i dużo szybsza.

Dodaj komentarz