Dziś dzień świętego Mikołaja

Zdjęcie, święty Mikołaj

Dziś, dzień świętego Mikołaja, w którym obdarowujemy się nawzajem prezentami.

Mikołaj to jeden z najpopularniejszych świętych w kościele katolickim. Z legendy o podarowaniu posagu trzem córkom ubogiego człowieka i o szczodrobliwości świętego zrodziła się tradycja świętego Mikołaja darującego dzieciom drobne prezenty. Wraz z łączeniem się naszej kultury z i kulturami innych globu, tradycyjny św. Mikołaj-biskup przybrał postać mężczyzny z brodą w czerwonym kubraczku i śmiesznej czapce z pomponem. Jego obecny wygląd został opracowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola przez Freda Mizena.

W większości krajów postać świętego Mikołaja kryje się pod różnymi nazwami. Santa Claus (w USA), Santa San (w Japonii), Father Christmas lub Saint Nicolaus (w Angielskie), Died Moroz (w Rosji), Weinachtsmann (w Niemczech), Noel Baba (w Turcji), Pere Noel (we Francji), Svatý Mikuláš (w Czechach i na Słowacji), Babbo Natale (w Hiszpanii), Nisse (w Szwecji) – wszystkie te nazwy określają świętego z Patary.

Oby w tym roku przyniósł Wam dużo prezentów !

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz