Przejdź do treści

Dziś przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś, drugi maja 2023 roku, dzień w którym obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Świętować będziemy w tym roku po raz dwudziesty. Dzień ten został ustanowiony w 2004 roku. Polska flaga składa się z dwóch barw – czerwonej i białej. Kolory te zostały uznane z narodowe już w 1792 r. Jest to związane z barwami ubrań i elementów ubioru Polaków w trakcie świętowania obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miały one miejsce w 1792 r. Polki ubrały wówczas białe suknie przepasane czerwoną wstążką. Mężczyźni natomiast w sposób uroczysty udekorowali swoje stroje biało-czerwonymi szarfami. Było to przepiękne nawiązanie do symboliki polskich barw narodowych. Herb królestwa polskiego składał się bowiem niemal od zawsze czerwonej tarczy herbowej na której umieszczono białego orła w koronie.

Przez siedem długich stuleci herb ten pełnił podstawowe funkcje symbolu naszej narodowości. Według Aleksandra Gieysztora, wybitnego warszawskiego polihistora, herb ten zawierał wizerunek orła, w symbolicznym odniesieniu do potęgi i wzniosłości tego niezwykłego ptaka. Orzeł jest również znakiem reprezentującym ojczyznę – jest on i był jej personifikacją – podobnie jak wyraz Polska nie wymaga on komentarza. W sercu każdego Polaka, podobnie jak i nazwa ojczyzny wywołuje przeżycie, w którym mieści się nasza polska tożsamość i przywiązanie do kraju naszych przodków – dziadów i ojców.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to dla mnie ważne święto. Obok kolędy Franciszka Karpińskiego o incipicie „Bóg się rodzi”, flaga jest rzeczą która najbardziej kojarzy mi się z moją narodową tożsamością. W czasach, gdy żyła jeszcze moja babcia Stanisława, w moim domu podczas transmisji telewizyjnych i przy innych okazjach, gdy pokazywano wciągnięcie na maszt polskiej flagi i grano polski hymn, nikomu nie wolno było siedzieć. Staliśmy wszyscy oddając  należny hołd naszym symbolom narodowym. Jest to piękna tradycja, którą wciąż staramy się kultywować.

Wywieśmy flagi, oddajmy cześć naszym narodowym barwom! Mamy być prawo dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

Dodaj komentarz