Przejdź do treści

Digital Youth Forum – jasne i ciemne strony Internetu

Digital Youth Forum (DYF) – to konferencja organizowana już 6 czerwca przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Wydarzenie będzie transmitowane online do szkół w całej Polsce oraz w Ukrainie. Jednym z głównych punktów programu będzie seans filmu dokumentalnego „Dopamina”, poruszającego tematykę uzależnienia od social mediów i Internetu.

Tegoroczna, 8. odsłona eventu dotyczyć będzie kreatywnego używania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci oraz świadomego korzystania z portali społecznościowych.

W najbliższej edycji, głos zabiorą: ambasadorka ciało pozytywności i uczestniczka „Top Model” Martyna Kaczmarek, interwent kryzysowy Tomasz Bilicki, pasjonat piłki nożnej i tiktoker Łukasz Chwieduk, specjalistka od sztucznej inteligencji Pamela Krzypkowska, a także aktywistki z inicjatywy Wschód! – Dominika Lasota oraz Wiktoria Jędroszkowiak.

Prowadzić wydarzenie ma dziennikarka Justyna Suchecka-Jadczak, która to zaprosi na scenę również nagrodzonych w konkursie „Slove for Tomorrow 2023”.

Świat młodych ludzi skupia się często wokół Facebooka, Instagrama, TikToka, rzeczywistość sprzed aktywności w sieci, pozostaje dla nich obca. Od najmłodszych lat korzystają z telefonów, zawierają znajomości w przestrzeni wirtualnej, tam też się edukują i poszukują rozrywki. Ich wolny czasnie rzadko upływa właśnie w Internecie.

W ramach Digital Youth Forum dajemy im możliwość posłuchania rówieśników oraz dorosłych prelegentów, którzy podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie korzystania z Internetu. Chcemy, żeby było to dla uczniów na widowni i przed ekranami w szkołach inspiracją dla świadomego, kreatywnego i pozytywnego wykorzystywania Internetu, do aktywizmu, rozwijania swoich zainteresowań i pasji – twierdzi Maciej Kępka, koordynator DYF z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Digital Youth Forum to będzie również czas na premierę dokumentu dla młodzieży „Dopamina”, obrazu wykreowanego dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przez duet reżyserski – Helenę Ganjalyan i Bartosza Szpaka.

To nie jest film o tym, że Internet jest zły i mamy przestać z niego korzystać. Ani żeby ktokolwiek czuł się winny, że go używa… Pytanie co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas – tłumaczy w pierwszych scenach filmu jeden z jego młodych bohaterów.

Film opowiada o tym, jakie mechanizmy, na poziomie neurologicznym, psychologicznym i społecznym, sprawiają, że korzystanie z social mediów, gier i aplikacji może się stać dla nastolatków trudnym doświadczeniem. O tym, jakie korzyści daje wirtualny świat, a czego lepiej szukać z dala od ekranów. Poprosiliśmy młode osoby, żeby podzieliły się własnymi doświadczeniami w tych obszarach. W filmie staraliśmy się unikać dydaktyzmu i moralizowania, jest za to atrakcyjny obraz, wiele ciekawych scen, animacji oraz refleksyjnych wypowiedzi, które (mamy nadzieję), staną się pretekstem do przemyśleń i rozmów wśród uczestników DYF – mówi Łukasz Wojtasik, autor koncepcji filmu z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wszystkie wystąpienia podczas DYF będą tłumaczone na język ukraiński i polski język migowy (PJM). Zapisów klas do udziału w wydarzeniu w formule online mogą dokonywać nauczycielki i nauczyciele do 6 czerwca za pośrednictwem strony internetowej.Partnerami DYF są Fundacja Orange (Główny Partner) oraz Samsung, Meta, Warbud SA, Algida, GeoComply, Librus oraz Robimy Social Media. Wydarzenie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Patronem medialnym DYF jest Radio TOK FM oraz „Głos Nauczycielski” – można przeczytać na portalu www.niepelnosprawni.pl.

Nie muszę chyba nawet wspominać, jak ważne jest świadome korzystanie z Internetu, bo w meandrach sieci pogubi się nierzadko niejeden dorosły, a młodzież ma wielki potencjał, który można pomóc jej wykorzystać, jeżeli tylko mądrze i zdrowo podejdzie się do całej opisywanej tutaj kwestii.

Dodaj komentarz