Przejdź do treści

Srebrny Fyrtel – Senioralne Miejsce Współpracy

plakat promujący projekt srebrny fyrtel

Na mapie Miasta Poznania w maju bieżącego roku zaistniało nowe, bardzo twórcze miejsce. Nosi ono nazwę “Srebrny Fyrtel – Senioralne Miejsce Współpracy” Jest to przestrzeń dedykowana seniorkom i seniorom, którzy chcą aktywnie brać udział w kulturalnej ofercie stolicy Wielkopolski i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.

Spotkania odbywają się w ramach projektu pilotażowego. Pilotaż ten ma za zadanie stworzenie miejsca, które będzie współanimowane przez seniorki i seniorów. Osoby starsze będą mogły w jego ramach tworzyć ofertę kulturalną, wykorzystując je:

  • do realizacji własnych inicjatyw, 
  • dzieląc się jednocześnie swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem.

Inicjatorem przedsięwzięcia  jest poznańska Miejska Rada Seniorów. Współrealizatorem programu jest Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Projekt Srebrny Fyrtel ma przyczynić się do powstania miejsca umożliwiającego aktywność osób w wieku dojrzałym – zarówno na poziomie twórcy oferty, jak i odbiorcy.

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu będą odbywały się w ramach kilku bloków tematycznych:

  • Zrozumieć świat (spotkania poruszające m.in. tematykę wsparcia dla osób potrzebujących czy opieki nad osobami zależnymi),
  • Jak dobrze i długo żyć na emeryturze (spotkania poświęcone zdrowemu stylowi życia),
  • Głowę ćwicz — popołudnia z grami (spotkania dla sympatyków planszówek),
  • Otwarta przestrzeń (spotkania z ciekawymi ludźmi, informacyjno-doradcze oraz inspirujące warsztaty),
  • Pasja łączy ludzi (spotkania pasjonatów podróży, fotografii, miłośników śpiewu, malarstwa i literatury, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych).

Spotkania w ramach projektu pilotażowego będą mieć miejsce w każdą środę maja i czerwca w blokach tematycznych rozpoczynających się o godzinach 10.00, 13.00 i 16.00 w przestrzeni Przystanku Pireus przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. 

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, na spotkania obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Przedrukowuje harmonogram pozostałych wydarzeń majowych:

24 maja

 godzina 10.00-11.30 – Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Młodość w naszych mięśniach, prowadzenie: Monika Domagała, Marta Lewandowicz;

Każdy w głębi chciałby żyć jak najdłużej – i to w pełnym zdrowiu. Badania dowodzą, że więcej mięśni najczęściej oznacza dłuższe życie. Co jeść i jak się ruszać, aby starzeć się wolniej i nie tracić mięśni?

 godzina 13.00-14.30 – Zrozumieć świat: O tych, którzy żyją dwa razy, prowadzenie: Anna J. Nowak;

Spotkanie dotyczące sytuacji seniorów i seniorek opiekujących się osobami zależnymi: dorosłymi niesamodzielnymi dziećmi, wnukami z niepełnosprawnością, współmałżonkami wymagającymi stałej pomocy i wsparcia, poprowadzi je Anna J. Nowak, która m.in. podzieli się swoim doświadczeniem w tym zakresie.

31 maja

godzina 10.00-11.30 – Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Obrzęki a dieta, prowadzenie: Marta Lewandowicz;

Przyczyną obrzęków jest w wielu przypadkach nieprawidłowy stan odżywienia oraz niewłaściwa dieta. Sposób żywienia bezpośrednio przekłada się na wiele dolegliwości w organizmie, a niekiedy wystarczy tak niewiele, żeby zyskać dużo więcej. Jakie korzyści płyną z wprowadzenia dietoprofilaktyki i dietoterapii obrzęków?

godzina 13.00-14.30 – Pasja łączy ludzi: Program Erasmus dla seniorów, prowadzenie: Aleksandra Pacyńska-Dukat;

Czy wyjazdy dla seniorów to tylko sanatoria i uzdrowiska? Nic bardziej mylnego! Wiek może przełamać granice państw. Gośćmi spotkania będą seniorzy, którzy uczą się języków obcych i zdecydowali się na wyjazd studyjny do szkół językowych w Hiszpanii i Irlandii w ramach europejskiego programu Erasmus.

godzina 16.00-17.30 – Otwarta przestrzeń: Życie zaczyna się na emeryturze, prowadzenie: Joanna Ciechanowska-Barnuś, Aleksandra Gracjasz;

Jak zagospodarować czas wolny na emeryturze? Gdzie szukać pomocy i inspiracji? Z czego można i warto skorzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas spotkań informacyjno-doradczych, dedykowanych osobom kończącym swoją działalność zawodową.

Włącz się w działania Srebrnego Fyrtla!

Każdy mieszkaniec Poznania może się włączyć w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla. Każdy może podzielić się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (telefonować można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do16.00).

Projekt Srebrny Fyrtel – Senioralne Miejsce Współpracy realizowane jest przez Miejską Rada Seniorów w Poznaniu wraz z Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, we współpracy z Przystankiem Pireus — projektem finansowanym ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

Dodaj komentarz