Przejdź do treści

„Intermezzo”

W piątek, 2 czerwca 2023 r. w ramach  projektu OBECNOŚĆ / PRESENCE odbędzie się premiera spektaklu „Intermezzo”, który zaprezentuje poznańskiej publiczności Teatr Klucz imienia Wojciecha Deneki.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek przy ulicy Święty Marcin 80/82 w Poznaniu. Wejściówki kosztują 20 zł.

Teatr Klucz imienia Wojciecha Deneki działa w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej “Przylesie” prowadzonego przez poznańskie Stowarzyszenie Na Tak. Reżyserem i choreografem przedstawienia jest Janusz Orlik. “Intermezzo to spektakl o teatrze – jako przestrzeni, miejscu, ludziach, formie artystycznej. I to ona – forma – tworzy idealną iluzję dla publiczności. Tym razem kulisy teatru będą równie ważne jak sama akcja sceniczna. Wszyscy przychodzimy do teatru pełni oczekiwań, czy uświadamiamy je sobie? Czy potrzebujemy scenografii, kostiumów, świateł, czy być może istota prawdziwego teatru to coś innego?” – czytamy na stronie poznańskiego Centrum Kultury Zamek.

Ponoć William Shakespeare powiedział: Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy. Każdy z nich wchodzi na scenę i znika. Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga. Wszystko wskazuje na to, że artyści na scenę wejdą, by z niej w końcu zejść. Przypuszczalnie zrobią to o własnych siłach, choć niewykluczone, że ktoś im w tym pomoże lub zostaną wyprowadzeni siłą. Prawdopodobnie tylko artyści zapadną głęboko w pamięć, a ta sztuka przeminie i znajdzie swoje zaszczytne miejsce w najgłębszych otchłaniach teatralnego grzęzawiska, widz zostanie wpuszczony w maliny, a jedyne co zapamięta to wypity kieliszek wina po jego zakończeniu. Z przymrużeniem oka „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że ten następny może wreszcie będzie ich numerem jeden” powiedział o spektaklu jego reżyser – Janusz Orlik.

Dane o spektaklu:

reżyseria, choreografia, scenografia: Janusz Orlik

asystent reżysera: Antek Kurjata

obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Karol Solski, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba

kostiumy: Agnieszka Ostrowska

reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński, Jacek Raczkowiak

opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka

interpretacja w PJM: Antek Kurjata, Karina Akseńczuk

produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spektakl został zrealizowany i zaprezentowany będzie w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

Dodaj komentarz