Przejdź do treści

Klub dyskusyjny dla osób korzystających z alternatywnej komunikacji

Październik to Międzynarodowym Miesiącem AAC (ang. augmentative and alternative communication).

W tym okresie zwraca się szczególną uwagę na funkcjonowanie osób używających alternatywnych i wspomagających rodzajów komunikacji: tablic, kart z symbolami lub literami, tabletów, syntezatorów mowy.

Nieznane są dokładne szacunki, ile w Polsce żyje takich ludzi, jeszcze tego szczegółowo nie zbadano. Wiadomo natomiast, że jak wszyscy chcieliby oni czasami tak normalnie porozmawiać. Z myślą o wskazanych potrzebach Karolina Kamińska utworzyła innowacyjny klub dyskusyjny.

Karolina jest neurologopedką oraz pedagożką specjalną, zawiązała klub dyskusyjny dla dorosłych użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC), bo nie chciała przystawać na wykluczenie.

Pani Karolina ma brata, który jest użytkownikiem AAC i dlatego też od zawsze była ona świadoma, że chłopak, tak jak wszyscy chce kontaktu z innymi ludźmi, podobnymi do niego, z takimi samymi trudnościami.

Żaden człowiek nie zrozumie ich tak dobrze, jak osoby odczuwające podobne przeszkody w porozumiewaniu się– wyjaśnia pomysłodawczyni projektu.

Po ukończeniu szkoły podstawowej młode osoby często mają ograniczone możliwości spotykania się w grupie rówieśniczej, szkoły średnie czy wyższe często są nieosiągalne dla tych ludzi.

W Polsce edukacja takich osób wygląda zróżnicowanie. Niektórym się udaje trafić pod właściwe skrzydła, innym nie. Gdy kończą szkołę, te kontakty zanikają, każdy praktycznie wraca do swojej własnej rzeczywistości. Niewielu jest użytkowników z dużymi niepełnosprawnościami ruchowymi, ale w normie intelektualnej. Właśnie to jest najtrudniejsze w zrozumieniu ich położenia– wyjaśnia dziennikarzom strony www.niepelnosprawni.pl Karolina Kamińska.

Klub dyskusyjny to przestrzeń (stacjonarna lub internetowa) dedykowana grupie osób, które na co dzień korzystają z komunikacji alternatywnej oraz wspomagającej, by widywać się i dyskutować.

Klub,w którym uczestnicy mający podobne problemy z komunikowaniem się i mogą swobodnie rozmawiać, uczestniczyć w życiu społecznym, a także poruszać ważne dla nich kwestie związane z niepełnosprawnością to „skarb”.

To także droga by praktykować płynność w konwersacji oraz utrwalać umiejętności, które użytkownicy AAC nabyli w czasie wieloletniego porozumiewania się czy też podczas terapii z zakresu AAC.

Uważam, że takie inicjatywy są niezmiernie wartościowe i ważne, ponieważ nie każdy z nas ma zawsze obok kogoś, z kim mógłby tak zwyczajnie pogadać i kto go w pełni zrozumie – tłumaczy dziennikarzom cytowanego portalu uczestnik klubu, Tomasz Grabowski, który w codziennej komunikacji korzysta z tabletu i syntezatora mowy.

W tym wyjątkowym klubie są osoby z różnych rejonów Polski, mają między 20 a 45 lat, interesują się muzyką, filmami, aktywnością fizyczną. W grupie jest mistrz kraju i uczestnik mistrzostw Europy w bocci, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim czy twórca stron internetowych.

Osoby komunikujące się AAC używają różnych metod, dlatego w trakcie spotkań klubu na żywo lub online, uczestników wspierają asystenci – studenci i studentki logopedii, którzy pośredniczą w trakcie spotkania Klubu w przekazywaniu wypowiedzi uczestników i uczestniczek. A przekazanie kilku zdań, czyli wypowiedzi jednego użytkownika, może trwać nawet 20-30 minut.

Gdy są w środowisku osób, które mówią, w związku z tym, że ich komunikacja wymaga dużo czasu, jest powolna, to nierzadko unika się włączania ich do rozmowy. Te spotkania klubu to taki specjalny czas dla nich – tłumaczy Agnieszka Pilch ze Stowarzyszenia Mówić bez Słów – ISAAC Polska.

Jest szansa, że jeżeli damy im taką moc w komunikacji, to będą mogli ją wykorzystać w przyszłym samodzielnym życiu – podsumowuje.

Innowacja ta została przyjęta i sprawdzona w programie Inkubator pomysłów prowadzonym przez Fundację Stocznia. Przez dwa lata, wspólnie z zespołem dopracowywana była koncepcja funkcjonowania klubu, stworzono podręcznik i “instrukcję obsługi”, by inni użytkownicy AAC również mogli stworzyć podobne kluby. Chciałabym zachęcić specjalistów z różnych ośrodków, terapeutów AAC do podejmowania takich aktywności jak utworzenie klubu dyskusyjnego dla dorosłych użytkowników AAC w swojej okolicy– dodaje Karolina Kamińska.

Więcej informacji o Klubie oraz materiały do pobrania dostępne są tutaj.

Dodaj komentarz