Przejdź do treści

Program „Autentyczni” już 1 i 2 listopada

1 i 2 listopada 2023 roku o godzinie 20:05 telewizja TVN wyemituje dwa pierwsze odcinki programu „Autentyczni”.

„Autentyczni” to program inny niż wszystkie. Na czym polega jego wyjątkowość? W rolę dziennikarzy wcieli się około 50 osób znajdujących się w spektrum autyzmu. Przeprowadzą oni wywiady ze sławnymi osobami. Początkujący dziennikarze zostaną do tego odpowiednio przygotowani przez profesjonalistów: przeczytają informacje na temat gościa, przygotują pytania i otrzymają wskazówki, jak przeprowadzić wywiad.Gośćmi pierwszych dwóch odcinków będą dziennikarz kulinarny Robert Makłowicz oraz piosenkarka Natalia Kukulska. Moderatorem rozmowy będzie Maciej Stuhr.

Osoby z ASD rozumieją informacje nieco inaczej aniżeli osoby normatywne. Wszystkie wypowiedzi biorą dosłownie, nie zawsze umieją dostrzec w słowach rozmówcy ironii, sarkazmu czy metafory. Cechuje ich szczerość i bezpośredniość.

Dlatego też goście programu – osoby, które w swojej karierze udzieliły już mnóstwa wywiadów, odbędą z niezwykłymi dziennikarzami rozmowy inne niż do tej pory – będą musieli odpowiedzieć na wiele zabawnych, trudnych, ale i nietypowych pytań.

To przełomowy projekt w historii telewizji. Sprawdził się już we Francji i myślę, że to dopiero początek. To program, jakiego jeszcze nie było. Coś nowego i zupełnie nieoczywistego. Znane osoby spotykają się i zderzają z osobami w spektrum autyzmu, którym poświęcamy tyle uwagi, na ile zasługują – mówi Maciej Stuhr w rozmowie z wirtualnemedia.pl.

O „Autentycznych” mówi się, że to program, który pozwoli zrozumieć zarówno publiczności, jak i zaproszonym do niego gwiazdom, rozmaity odbiór rzeczywistości przez autystyków.

Produkcja oparta jest na licencji francuskiego programu „Les Recontres du Papotin”, któryod września ubiegłego rokuco miesiąc emitowany jest na antenie telewizji France 2. Cieszy się trzymilionową widownią. Ze sławami rozmawiająredaktorzy gazety „Le Papotin”-pisma tworzonego przez osoby autystyczne. Rozmowy w programie moderuje Julien Bancilhon.Twórcą gazety był przed 33 laty Driss El Kesri, pracujący w charakterze pedagoga w szpitalu w miejscowości Antony pod Paryżem. Inspiracją stał się dla niego artykuł w popularnym czasopiśmie „Le Monde” traktujący na temat bezdomnych, którzy tworzyli gazetę w Nowym Jorku. El Kesri wymyślił własną, ciekawą inicjatywę – postanowił stworzyć magazyn, którego redakcja składa się z osób w spektrum autyzmu.

Aktualnie gazeta ma w swoich szeregach 53 niezwykłych redaktorów. W  „Le Papotin” są akceptowani ze wszystkimi swoimi mocnymi, jak i słabymi stronami. Spotykają się mniej więcej co miesiąc, by tworzyć materiał na kolejny numer nietypowej gazety. Wielu dziennikarzy nie posiada nawet umiejętności pisania – ich wypowiedzi spisywane są przez redaktora naczelnego bądź opiekuna.

Czasopismo wychodzi mniej więcej raz do roku. Zamieszczane są w nim wywiady, wiersze, opowiadania i felietony.

W 2013 roku twórcy kinowego hitu „Nietykalni”, Eric Toledano i Olivier Nakache spotkali się z redaktorami „Le Papotin”.

Urzekła nas oryginalność zadawanych pytań i świeżość spojrzenia. Byliśmy przekonani, że to świetny materiał na program telewizyjny – mówi Olivier Nakache.

Tak narodziła się koncepcja programu „Les Recontres du Papotin”. W programie tym goszczą aktorzy, działacze sceny politycznej, gwiazdy muzyki i sportu. Rozmawiający z nimi dziennikarze zadają im często nietypowe pytania. Największą widownię zyskał odcinek, w którym gościł prezydent Francji Emmanuel Macron. Obejrzało go 4 miliony 600 000 osób.

Opracowano na podstawie: „Autentyczni” – nowy program TVN poprowadzi Maciej Stuhr. Natalia Kukulska i Robert Makłowicz pierwszymi gośćmi – TVN24

Maciej Stuhr: „Autentyczni” to jeden z najbardziej niezwykłych formatów w historii telewizji – TVN24.

Dodaj komentarz