Przejdź do treści

Inteligentny dom bez barier sprawdzi się w życiu osób z niepełnosprawnością

Zdjęcie, mężczyzna na wózku podczas zmywania naczyń

Komputronik, czyli znana sieć sklepów z elektroniką oraz firma dostarczająca urządzenia z zakresu Smart Home – EZVIZ podjęły się stworzenia inteligentnego domu.

Dom zostanie przekazany Wojtkowi oraz Agacie Sawickim, znanym z Internetu z kanału „Life on Wheelz”. Przedsięwzięcie ma na celu zainteresowanie opinii publicznej pełną wyzwań codziennością osób z niepełnosprawnością, jak również pokazanie sposobów radzenia sobie z nimi.

Zgodnie z danymi GUSu z listopada 2023 roku w naszym kraju mieszka 2,3 mln osób z niepełnosprawnościami. Statystyki pokazują, że na schorzenia narządu ruchu cierpi natomiast w Polsce nieco ponad milion osób.

To całkiem duża grupa. Przeważająca liczba tych ludzi korzysta na co dzień ze wsparcia wózka. Urządzenia te, poniekąd dzięki coraz lepszej konstrukcji umożliwiają osobom z niepełnosprawnością samodzielne wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności, dotychczas dla nich nieosiągalnych.

Nie oznacza to, że ludzie ci nie spotykają się z innymi wyzwaniami. Jedną z tych osób jest Wojtek Sawicki, który wraz z żoną prowadzi projekt „Life on Wheelz”.

Jego życie to codzienne zmagania.

Maksymą życiową Wojtka i Agaty jest „live smart, not hard”. Z tego powodu są oni właściwymi ambasadorami inicjatywy, którą prowadzimy wspólnie z firmą EZVIZ. Marka ta dostarczyła i zainstalowała w mieszkaniu Life on Wheelz rozwiązania z zakresu Smart Home. Dziękujemy Wojtkowi i Agacie za możliwość współpracy. Cieszymy się, że urządzenia wykorzystujące Internet, mogą ułatwiać im życie – komentuje Karolina Pietz-Drapińska, dyrektor marketingu i PR firmy Komputronik S.A.

Osoby poruszające się na wózkach mają mnóstwo wyzwań. Jednym z nich jest dostęp do budynków i infrastruktury. Pod tym kątem Agata z Wojtkiem szukali jakiś czas temu nowego lokum do życia.

Mieszkanie, do którego się przeprowadziliśmy musiało spełniać kilka warunków: winda w budynku, przestronność pokoi oraz możliwość łatwego przemieszczania się. No i oczywiście obcowanie z zieleniąto był warunek Agaty – tłumaczy Wojtek Sawicki.

Nowe technologie pełnią bardzo istotną rolę w moim życiu, zwiększając zakres samodzielności. Dzięki rozwiązaniom smart mogę być bardziej niezależny oraz sterować najważniejszymi funkcjami w mieszkaniu. Daje mi to poczucie sprawczości –stwierdza Wojtek.

Firma EZVIZ wprowadziła do użytku w mieszkaniu Sawickichcały pakiet inteligentnych rozwiązań, zaczynając od bramki wykorzystującej protokół komunikacji ZigBee, poprzez robota sprzątającego, czujniki ruchu i zalania, smart oświetlenie, aż po smart monitoring (kamera).

Korzystamy z robota sprzątającego EZVIZ, który oprócz intuicyjnej aplikacji oraz możliwości podglądu kamerą, oferuje też funkcję automatycznego czyszczenia – wyjaśnia Agata Sawicka.

Dużym udogodnieniem dla mnie jest opcja sterowania robotem z poziomu łóżka. Do tej pory słyszałem, że nie przydaję się przy sprzątaniu. A terazpatrzciemyję podłogę, nie ruszając się z łóżka – podsumowuje Wojtek.

Kamera i smart monitoring zwiększają poczucie bezpieczeństwa Wojtka. Agata, będąc np. w łazience, ma pełen podgląd tego, co aktualnie robi Wojtek i wie, czy nie potrzebuje on przypadkiem w danym momencie jej wsparcia.

Agata może np. wziąć komfortowo prysznic czy iść wyrzucić śmieci. Daje to większą mobilność i swobodę w poruszaniu – dodaje Wojtek.

Kamera pozwala Sawickim także na wzajemną komunikację.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach akcji #SmartNotHard.

Dodaj komentarz