Interpelacja poselska Kacpra Płażyńskiego

Niepełnosprawne dziecko z opiekunem

Poseł partii Prawo i Sprawiedliwość Kacper Płażyński zwrócił się z listem do premiera Mateusza Morawieckiego i interpelacją poselską do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg o zniesienie zakazu podejmowania pracy przez opiekunów osób z niepełnosprawnością otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

 

Zdaniem posła Płażyńskiego zaangażowanie, silna wola i powodowana bezgranicznym poświęceniem determinacja opiekunów osób z niepełnosprawnościami zasługują większą pomoc ze strony państwa. Jego zdaniem trzeba także zmienić regulacje prawne, które skuteczne takie wsparcie utrudniają. Poseł PiS-u uważa, że jednym z takich przepisów jest zakaz podejmowania pracy zarobkowej przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. W liście do premiera zaapelował  o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania tego przepisu. Z kolei w interpelacji poselskiej Płażyński zapytał minister Maląg, czy podległy jej resort prowadzi prace mogące przynieść modyfikację prawa w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób niepełnosprawnych. Poseł Płażyński zapytał również o to kiedy opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli podjąć pracę, nie rezygnując z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.