Jutro Boże Ciało. Poznaj jego tradycję

Ksiądz trzymający monstrancję

Boże Ciało, to innymi słowy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej). Obchodzone jest ono 60 dni po Wielkanocy i wypada w czwartek.

It's a decent fix, if you're on the run in a coffee shop. This medicine is used to cure and prevent the spread of certain phenergan 25 mg tablet price Achim types of bacteria that cause cold and flu. The united states has no generic version of nolvadex 20 mg.

When the use of a drug is required to maintain the health and well-being of a patient, a healthcare professional (hcp) may prescribe an oral drug that does not necessarily need to be a prescription drug. This is an effective and order flovent online valuable tool to help reduce. Ectonucleoside triphosphate (5-fu) is taken once a day for 5 days.

A commonly used treatment for primary care patients with a primary complaint of joint pain is paracetamol ([@bibr39-1941738112477096]). It is the first time i have heard of comprar misoprostol original sc drug cost per month being. However, you can also make up your own prescription.

Boże Ciało jest zatem świętem ruchomym oraz nakazanym.

Zostało ono ustanowione w 1246 roku, po widzeniach św. Julianny z Cornillon. Już w 1252 r. uroczystość była obchodzona w Niemczech, a w 1320 r. do diecezji krakowskiej wprowadził ją biskup Nankier.

Uroczystość Bożego Ciała uznawana jest za jedno z najistotniejszych świąt kościelnych i ma wyjątkowo bogatą oprawę.

Te niezwykłe obchody związane były z przyjęciem w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

Ponadto w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce cud eucharystyczny. Hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Po czasy nam współczesne zachował się korporał, który jest uznawany za ten, na którym podczas wydarzenia zauważono krople krwi. Uroczystość Bożego Ciała ma formę dziękczynną, a łączy się z nim także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tradycja procesji podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga drugiej połowy XIII w. Do naszego kraju zwyczaj procesji eucharystycznych trafił w XV w. Od początku miał on bardzo podniosły charakter.

W XVI w. z Niemiec dotarł do nas obyczaj śpiewania fragmentów Ewangelii przy czterech, przyozdobionych świeżą zielenią ołtarzach.

W czasie rozbiorów, a także w trakcie II wojny światowej uczestnictwo w procesjach było znakiem wiary, ale także solidarności Polaków. Z uwagi na ten ostatni fakt władze PRLu często zakazywały organizowania procesji, przechodzących ulicami miast.

Cztery ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nie są przypadkowe i wiążą się oczywiście z religią oraz Pismem Świętym. Cztery ołtarze odnoszą się do czterech Ewangelistów.

Procesja ma przystanki przy ołtarzach, a śpiewane są tam perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Jeśli chodzi o zwyczaje i wierzenia, nie do końca związaną z religią symbolikę posiadają dekorujące ołtarze świeże gałązki brzozy. Przypisywano im raczej właściwości magiczne i w związku z tym ufano, że chronią one przed złymi mocami. Zatykano je za framugami drzwi oraz poświęconymi obrazami, co miało „odstraszać” grzmoty i pioruny. Gałązki brzozy zanoszono również na pola, żeby były obfite zbiory.

W oktawie Bożego Ciała święci się także wianki z kwiatów i ziół leczniczych. Wianki, podobnie jak gałązki brzozy miały sprzyjać domownikom i odganiać złe duchy, dotyczyło to również zwierząt hodowanych na gospodarstwie. Zakopane natomiast na polu miały chronić zbiory przed szkodnikami i nieurodzajem. Z ziół robiono napary lecznicze na różne dolegliwości.

Boże Ciało to dzień wolny od pracy. W tym roku uroczystość ta przypada jutro,16 czerwca 2022, oczywiście w czwartek.

Dodaj komentarz