Przejdź do treści

Archeologia w powieściach Agathy Christie i Arthura Conan Doyle’a” i inne wystawy w poznańskim Muzeum Archeologicznym

logo muzeum archeologicznego w poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, mieszczące się w Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27 zaprasza wszystkie osoby zainteresowane materialnymi warunkami życia w przeszłości i historią do zwiedzenia kilku interesujących wystaw.   

Do 30  września 2024 r. na dziedzińcu poznańskiego Muzeum Archeologicznego można zapoznać się z ekspozycją zatytułowaną „Na tropie zagadek przeszłości. Archeologia w powieściach Agathy Christie i Arthura Conan Doyle’a”. Jest to nie lada gratka dla fanów twórczości pisarzy wymienionych w tytule. Twórcy wystawy proponują osobom zwiedzającym oryginalne spojrzenie na dzieła obojga twórców. Umożliwia ono pokazanie laikom warsztatu archeologa oraz spojrzenia na tę dyscyplinę naukową, z jej mniej znanej strony. Wstęp na ekspozycję jest nieodpłatny.

Do 1 września bieżącego roku na parterze Pałacu Górków miłośnicy historii kultury materialnej mogą zapoznać się z wystawą zatytułowaną „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii”.  Ekspozycja to prezentacja wyników badań archeologicznych, które zostały przeprowadzone na terenie grodziska scytyjskiego. Miejsce to datowane jest na VII – V wiek przed naszą erą. W trakcie zwiedzania wystawy można zapoznać się ze stoma zabytkami, które znaleziono na wspomnianym wyżej stanowisku archeologicznym. Możliwość wstępu na ekspozycję  zawarta jest w  cenie biletu do Muzeum. 

Do 1 września  2024 r. w Sali Parkietowej Pałacu Górków można zapoznać się z eksponatami  prezentowanymi na kolejnej wystawie z cyklu zatytułowanego „Bliskie spotkania z …  Chcę to czynić. Oto jestem” . Na ekspozycji można podziwiać starożytne figurki grobowe, które pochodzą z Egiptu. Przedmioty te były bardzo istotnymi elementami wyposażenia grobowego zmarłych. Funkcja omawianych artefaktów zmieniała się w czasie.  Wpierw figurki były czymś w rodzaju „zapasowej” mumii. Następnie w czasach Średniego Państwa zmieniła się ich funkcja i znaczenie. Figurki te miały zastępować osobę zmarłą, w razie gdyby została ona wezwana do pracy w zaświatach. Możliwość wstępu na  omawianą ekspozycję zawarta jest w cenie biletu do muzeum.

Muzeum jest czynne:

  • od wtorku do czwartku w godzinach od 9.00 do 16.00,
  • w piątek w godzinach od 10.00 do 17.00, 
  • w sobotę w godzinach od 11.00 do 18.00, 
  • w niedzielę w godzinach od 12.00  do 16.00.   

Karty wstępu kosztują:

  • 10 złotych bilet ulgowy,
  • 15 złotych wejściówka normalna. 

Dodaj komentarz