Cuda na kiju, czyli małe dzieła sztuki

Na zdjęciu dwie lalki teatralne

Niedawno w Galerii Tak miała miejsce wystawa prac uczestników wieńcząca ich paromiesięczne warsztaty plastyczno-teatralne o nazwie „Cuda na kiju”.

Efekt bardzo mnie pozytywnie zaskoczył i pokazał celowość oraz wartość tego rodzaju przedsięwzięć.

Uczestnicy tworzyli na spotkaniach lalki teatralne, począwszy od rysunkowych projektów, aż do własnoręcznych zmagań z materią, w wyniku których powstały naprawdę wyjątkowe, małe dzieła sztuki.

Podczas prezentacji wystawy autorzy wraz z opiekunką projektu, Magdaleną Kozicką rozmawiali na temat całego procesu minionej pracy twórczej.

Nie zabrakło wspomnień i porównywania już istniejących lalek teatralnych do początkowych założeń, które miały miejsce w pierwszych szkicach.

Pani Magdalena Kozicka gratulowała wszystkim wytrwałości oraz wskazywała na ich talent i zaangażowanie, a także przywoływała najciekawsze momenty nie tylko z przestrzeni Galerii Tak, ale również progów Teatru Animacji, w którym też odbywały się spotkania.

Należy podkreślić wagę takiego rodzaju działań, które nie tylko aktywizują i dają osobom z niepełnosprawnością intelektualną interesujące zajęcie oraz poczucie sprawstwa, ale również czasami pozwalają na odkrywanie prawdziwych talentów.

Mam nadzieję, że w przyszłości podobne projekty będą kontynuowane, ponieważ to co wnoszą one do miasta jako przestrzeni kulturotwórczej, jest nie do przecenienia.

Dodaj komentarz