IX Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART przeszedł do historii

Na zdjęciu statuetki wręczane podczas Festiwalu fART laureatom

Ponad 600 osób z niepełnosprawnością z całego kraju zgłosiło swój udział w IX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, który trwał do końca 2020 roku. Niedawno odbył się Koncert Galowy Festiwalu, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, transmitowany na żywo w mediach społecznościowych. Relację oglądało ponad 1500 zainteresowanych.

Przeprowadzony w siedmiu kategoriach artystycznych konkurs pokazał, że to właśnie w obszarze kultury i wypowiedzi artystycznej osoby niepełnosprawne mają okazję w pełni się wyrazić i pokazać, jak niewiele ich różni. Sztuka jest często dla nich szansą odnalezienia się w społeczeństwie. Przygotowana wystawa wpłynęła na upowszechnienie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych, który jest nierzadko efektem ich długotrwałej pracy.

Osoby pełnosprawne, oglądające transmitowany koncert, miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej prac niepełnosprawnych. Dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych festiwal był szansą wzajemnej integracji.

Podczas Koncertu Galowego, który odbył się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, został uroczyście ogłoszony ostateczny werdykt i wręczone nagrody rzeczowe. Ze względu na pandemię nagrody wysłano do laureatów.

„Jury przyznało w każdej kategorii (zarówno dla niepełnosprawnych intelektualnie, jak i fizycznie) nagrody i wyróżnienia, dodatkowo każdy nagrodzony otrzymał dyplom. Spośród wszystkich nagrodzonych uczestników przyznano jedną nagrodę specjalną – Grand Prix Festiwalu. Gościem Koncertu Galowego był Zespół Pectus, który poprzez zaprezentowany program artystyczny podniósł rangę tego wyjątkowego wieczoru” – czytamy na stronie PFRON.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz