Przejdź do treści

Odwiedź Dolomity i przeżyj prawdziwą muzyczną ucztę

„Sounds of the Dolomites” – to malowany dźwiękiem festiwal muzyczny, mający miejsce wśród urokliwych krajobrazów Dolomitów.

Trwające przez ponad miesiąc wydarzenie zapewni uczestnikom prawdziwą muzyczną ucztę na żywo przy zapierających dech w piersiach górskich widokach.

Od 23 sierpnia do 1 października 2023, podczas eventu prezentowane będą różnorodne gatunki muzyczne: muzyka klasyczna, jazz, muzyka świata, a nawet teatr muzyczny. Festiwal jest otwartą imprezą, z bezpłatnym wstępem na koncerty. Łączy artystów, widzów i naturę, tworząc niezapomniane wspomnienia.

W tegorocznej edycji spora część koncertów ma być także przystosowana dla osób g/Głuchych, dając im możliwość aktywnego udziału w evencie.

W Festiwal „Sounds of the Dolomites” nie wpisują się wyłącznie muzyczne wrażenia,pielęgnuje on także szacunek do otoczenia, przyrody, klimatu i tradycji, tak charakterystyczny dla regionu Trentino, który już od 28 lat jest tłem tego artystyczno-kulturowego przedsięwzięcia.

Występujący w górskiej scenerii artyści oraz publiczność muszą trafić pieszo do bajecznych przestrzeni, w których odbywają się muzyczne doznania, co tworzy niezwykłą relację pomiędzy muzykami, naturą i widzami.

Droga na koncerty wiedzie przez górskie wzniesienia. Wysiłek wspinaczki tylko uwypukla autentyczność tego doświadczenia oraz estetykę przeżyć.

Bieżąca odsłona wprowadza pewną innowację dla osób g/Głuchych, wykorzystując system „Subpacs”.

Są to haptyczne, czyli związane z komunikowaniem się za pomocą zmysłu dotyku, urządzenia audio przypominające kamizelki, które wyposażone są w receptory.

Dzięki nim, osoby g/Głuche będą mogły na własnym ciele mocniej odczuć fale akustyczne i poczuć moc dźwięków muzyki festiwalu „Sounds of the Dolomites”, dodatkowo w urzekającym górskim otoczeniu. Starannie dobrany repertuar dla osób g/Głuchych obejmuje różnorodną i niezapomnianą muzyczną podróż:

  • 30 sierpnia w Malga Brenta Bassa (obszar Madonna di Campiglio) – koncert Fridy Bollani Magoni, niezwykle utalentowanej piosenkarki i pianistki;
  • 8 września w Sagron Mis (Primiero) wystąpi La Petite Écurie, pięcioosobowy zespół wykonujący muzykę na instrumentach z epoki baroku;
  • 17 września w Passo di Lavazè (Val di Fiemme) zagra Iva Bittova, wszechstronna i charyzmatyczna skrzypaczka;
  • 19 września w Villa Welsperg (Primiero) zabrzmi hołd dla wielkiego włoskiego piosenkarza i autora tekstów – Pino Daniele, w wykonaniu duetu: Fabrizio Bosso i Julian Oliver Mazzariello w ramach projektu: Il cielo è pieno di stelle (Niebo jest pełne gwiazd).

Osoby, które chciałyby skorzystać z opisanych udogodnień,powinny dokonać wcześniejszej rezerwacji drogą mailową lub telefoniczną: isuoniaccessibili@re-moove.it, tel. +39 0464 076840 albo za pośrednictwem WhatsApp +39 351 7181793.

Podczas festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla pozostałych uczestników eventu. Dla polskiej publiczności niejako kulminacyjnym momentem festiwalu ma być koncert 1 września na Col Margherita w Dolomitach Fassa na wysokości 2500 m n.p.m.

Nieprzeciętność tego wydarzenia będzie polegać nie tylko na polskim akcencie, ale przede wszystkim na tym, że koncert ten odbędzie się bladym świtem na powitanie wschodu słońca i zainauguruje obecność muzyki klasycznej w repertuarze opisywanego festiwalu.

We wskazanym dniu odbędzie się występ Maria Brunella – światowej sławy wiolonczelisty i kierownika artystycznego festiwalu w towarzystwie Polish Cello Quartet, który skupia czterech czołowych wiolonczelistów młodego pokolenia – formacja powstała w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca.

Artyści podjęli decyzję, by założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, chcąc pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego.

Dodatkowo w programie znalazły się takie inicjatywy, jak muzyczne opowieści dla dzieci inspirowane historią Pinokia czy hołdy na cześć uznanych muzyków między innymi dla Pino Daniele, które pokazują zaangażowanie festiwalu w innowacje i wymianę kulturową. Koncerty dla osób niesłyszących z wykorzystaniem „Subpacs” podkreślają natomiast jego zobowiązanie dostępności i inkluzji.Festiwal „Sounds of the Dolomites” wyróżnia się harmonijnym połączeniem muzyki i natury, przyciągając artystów i publiczność, zapraszając ich do niezapomnianego muzycznego doświadczenia wśród majestatycznych szczytów Dolomitów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To święto sztuki, kultury i środowiska naturalnego, promujące szacunek dla gór i zachwyt, który pozostanie w uczestnikach jeszcze długo po zakończeniu festiwalu – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.

Więcej informacji oraz pełen program festiwalu można znaleźć na stronie dostępnej tutaj.

Dodaj komentarz