Przejdź do treści

Czapki z głów i kule w ruch, czyli: krótka historia Amp Futbolu

Kto powiedział, że aby grać w piłkę potrzebne są dwie nogi? Futbol jest w głowie i sercu – w harcie ducha i charakterze, a kiedy to wszystko już masz do gry wystarczą ci kule i jedna noga.

Wiedzą o tym doskonale zawodnicy ampfutbolu, których za wytrwałość i konsekwencję podziwiają zdrowi piłkarze. Jednakże, aby zrozumieć siłę niepełnosprawnych piłkarzy, trzeba najpierw poznać historię i okoliczności powstania tego sportu.

Ampfutbol to stosunkowo młoda dyscyplina, której początki sięgają lat 80. ubiegłego wieku, a za jej twórcę uważa się Don Bennett’a, który to podjął pierwsze kroki, aby rozpowszechnić piłkę nożną u osób po amputacjach.

Wszystko miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, w Seattle. Ciekawostką jest, że początkowo ampfutbol pełnił funkcję treningu wspomagającego dla niepełnosprawnych narciarzy.

Bill Barry – trener i koordynator ampfutbolu znany jest natomiast, jako twórca pierwszej w historii międzynarodowej organizacji piłki nożnej zawodników o kulach, o nazwie „Amputee Soccer International”.

Warto też wspomnieć, żew wyniku decyzji o utworzeniu tejże organizacji, mogły zostać rozegrane pierwsze międzynarodowe mecze między reprezentacjami Salwadoru, Kanady oraz USA w 1984 roku.

Ampfutbol popularny jest w krajach, które posiadają silną tradycję piłki nożnej takich jak Argentyna, Brazylia, Rosja czy Turcja. W państwach afrykańskich natomiast, gdzie w wyniku wojen wielu ludzi utraciło kończyny, sport ten zyskał na wartości, ponieważ pomaga nie tylko walczyć z ciałem i własnymi ograniczeniami, ale przede wszystkim z psychiką.

Zasady gry w ampfutbol są podobne do zasad gry w zwykłą piłkę nożną z paroma modyfikacjami z uwagi na istniejące ograniczenia piłkarzy.

Drużyna liczy siedmiu zawodników, w tym bramkarz. Ten ostatni nie ma jednej ręki, piłkarze w polu poruszają się o kulach, bez protez. Mecz trwa 2 razy po 25 minut. Boisko jest mniejsze, mniej więcej dwa razy od normalnego. Mniejsze są także bramki. Nie można zagrywać piłki kulą. Podobnie jak w piłce, którą wszyscy znamy, także i tu dochodzi do fauli i pokazywane są kartki.

Twórcą reprezentacji Polski w ampfutbolu jest Mateusz Widłak. Została ona powołana w marcu 2012 roku. Na przełomie marca i kwietnia Kadra Narodowa wzięła udział w pierwszym międzynarodowym turnieju odbywającym się w Manchesterze w Anglii.

Reprezentacja sprawiła sobie i nam ogromną radość i uplasowała się na drugim miejscu, ulegając jedynie gospodarzom turnieju, Anglikom.

We wrześniu 2012 roku zorganizowano pierwszy międzynarodowy turniej amp futbolu w Polsce. Do rywalizacji na boisku przystąpiło pięć drużyn: Polska, Ukraina, Anglia, Irlandia oraz Polska Kadra B.

Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce, zwyciężyli Anglicy.

Największym sukcesem naszej kadry jak do tej pory było zajęcie czwartego miejsca na Mistrzostwach Świata w Meksyku, które odbyły się w grudniu 2014 roku. Była to największa sensacja całych mistrzostw. We wrześniu 2015 roku, w Polsce odbyła się czwarta edycja turnieju Amp Futbol Cup, w którym nasza drużyna zdobyła srebrny medal ulegając po zaciętej walce jedynie reprezentantom Turcji.

Są to tylko niektóre ze zwycięstw Reprezentacji Polski w Amp Futbolu, ale jak widać z tego krótkiego opisu odnosi ona znaczne sukcesy.

W sporcie osób niepełnosprawnych jednym z najważniejszych aspektów jest czynnik psychologiczny. Niepełnosprawnym piłkarzom aktywność fizyczna pomaga w większości przypadków zapomnieć o trudnościach, jakie ich spotkały i na powrót odnaleźć się wśród ludzi oraz wzmocnić więzi społeczne.

Sport nie jest przecież zarezerwowany jedynie dla osób „zdrowych”o nad przeciętnych warunkach fizycznych. Niepełnosprawni piłkarze skutecznie udowadniają, że w wysiłku fizycznym wytrwają Ci, którzy nie tyle mają mocne, wysportowane ciało, co:opór i przede wszystkim wielkie serce do gry.

Za te wszystkie cechy należy im się wielki szacunek. Nierzadko zdrowa osoba nie potrafi dobrze kopnąć piłki, a Ci zawodnicy pokazują, że niemożliwe nie istnieje. Chapeau bas, Panowie!

Więcej informacji: http://natemat.pl/30637,nie-mamy-konczyn-ale-mamy-jaja-reprezentacja-polski-w-amp-futbolu

http://natemat.pl/30303,pilka-nozna-jest-w-glowie-nie-w-nogach-amp-futbol-cup-pierwszy-w-polsce-miedzynarodowy-turniej-osob-po-amputacji

https://www.degruyter.com/downloadpdf/j/rehab.2016.30.issue-4/rehab-2015-0055/rehab-2015-0055.pdf.

Dodaj komentarz