Przejdź do treści

Spotkania z Polinezją w ramach VI Hawajskich Spotkań na Łazarzu

Wczoraj, w znajdującym się w Poznaniu studiu tatuaży To Tu Tattoo w ramach VI Hawajskich Spotkań na Łazarzu odbyło się pierwsze spotkanie z Maną Akitangą. Dziś to jest 9 maja 2023 r. w Przystanku Pireus  zaplanowano spotkanie drugie. Początek – godzina 18:00.

Wczoraj Mana Akitanga zaprezentował Poznaniakom i Poznaniakom zagadnienia związane z polinezyjskimi tatuażami. Prelegent zaprezentował zgromadzonej w To Tu Tattoo publiczności pasjonujący świat mieszkańców Polinezji i sposoby, którymi przyozdabiają oni swoje ciała. Osoby, które słuchały jego wykładu dowiedziały się:

  • w jaki sposób mieszkańcy polinezyjskich wysp zapisują swoją tożsamość  w tatuażach na ciele,
  • dlaczego używają konkretnej symboliki,
  • z jakiego powodu tatuaże pojawiają się w konkretnych miejscach na ciele.

Spotkanie z Maną Akitangą było okazją do wejścia do świata, w którym każdy symbol użyty zostaje w sposób bardzo świadomy. Każdy z symboli, które można zobaczyć na ciałach mieszkańców Polinezji pojawia się na nich dzięki połączeniu wiedzy o przodkach i starej świętej wiedzy.

Zgromadzonym w Studiu Tatuaży To Tu Tatto Poznaniankom i Poznaniakom Hinatea Vannes zaprezentowała  taniec opowiadający  o tym jak tatuaże pojawiły się na samoańskich wyspach.

Wczorajsze spotkanie było bardzo ciekawe.  Z niecierpliwością czekam na to co wydarzy się dzisiaj. Organizatorzy zapraszają wszystkich dzisiaj,  to jest  9 maja 2023 t. na godz. 18:00 do Przystanku Pireus w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej 35 na spotkanie, w trakcie którego jego uczestnicy będą mogli wraz  Maną Akitangą pogłębić wiedzę na  temat legend polinezyjskich. Być może prelegent zaprezentuje  podania o Tangaroa, które mają wiele zróżnicowanych wersji. Którą z nich wybierze Mana Akitanga nie wiem.  Tangaroa to bóg, będący  synem Ranginui (Nieba) i Papatūānuku (Ziemi). Konflikt pomiędzy Tangaroa a ojcem ptaków, drzew i ludzi o imieniu Tana świadczy o tym, że Polinezyjczycy i Maorysi pojmowali ocean i ziemię jako o przeciwieństwa. Rybołówstwo i wyprawy morskie były przez nich uważane za wkroczenie na obce terytorium. Z tego powodu każde tego typu przedsięwzięcie wymagało uprzedniego złożenia ofiar bogu morza.

Główni organizatorami VI Hawajskich Spotkań na Łazarzu są:

Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA

CIM Horyzonty

Przestrzeń Działań Otwartych

Linki sztuki

Miasto Poznań

VI Hawajskie Spotkania na Łazarzu realizowane są w ramach działalności Mobilnego Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA współfinansowanych ze środków budżetowych Miasta Poznań. Wszystkie wydarzenia stanowiące część tej inicjatywy prowadzone i koordynowane są przez Przestrzeń Działań Otwartych oraz Linki sztuki.

Dodaj komentarz