Przejdź do treści

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku

W dniach od 2 do 4 czerwca w Gdańsku obchodzone jest Święto Wolności i Praw Obywatelskich, organizowane przez Fundację Gdańską. Wstęp wolny.

Jest to oczywiście związane z historyczną datą pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce, 4 czerwca 1989 r.

W murach Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) i w pobliżu – w Strefie Społecznej – od piątku 2 czerwca do niedzieli 4 czerwca będzie dostępnych kilkaset stoisk, przy których pojawią się przedstawiciele organizacji pozarządowych.Przeprowadzone zostaną wówczas warsztaty, spotkania, debaty oraz wykłady.

W planie jest wiele różnorodnych aktywności oraz spotkań z reprezentantami NGO, ludźmi kultury, polityki i mediów, między innymi Krzysztofem Zanussim, Iloną Łepkowską oraz Aleksandrem Kwaśniewskim.

Wydarzenie zainauguruje koncert „Pokolenia Wolności”, transmitowany 2 czerwca przez Telewizję Polsat.

Przykładowo pracownicy fundacji Integracja mają udzielać porad aktywizujących do pracy, poprowadzić zajęcia razem z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Eksperci opowiedzą też o projektowaniu uniwersalnym oraz komfortkach.

W sobotę (3.06) o 12:00 w Hali Wolności Europejskiego Centrum Solidarności, przy Stole Elektryków, Monika Merkel, koordynatorka Centrum Integracja w Gdyni sprawdzi się w roli prowadzącej warsztaty twórcze pod hasłem „Niepełnosprawni – sprawni w pracy”.

4 czerwca, tj. w niedzielę o 12:00 w Hali Wolności ECS, przy Stole Rurarzy, o projektowaniu uniwersalnym i komfortkach opowiadał będzie Mateusz Różański, dziennikarz magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl, oraz Agnieszka Sprycha, wydawczyni magazynu „Integracja”, zaangażowana w akcję „Przewijamy Polskę”dotyczącą komfortek.

Wydarzenia sprzyjające aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są bardzo istotne, aby oni sami mogli uwierzyć we własne umiejętności oraz socjalizować się.

Warto przyjść, posłuchać ciekawych wykładów. Uczestniczenie w takich eventach z pewnością ma wiele dobrych stron, bo po pierwsze sprzyja integracji, a po drugie nierzadko staje się inspiracją i pozwala lepiej poznać zasób swoich kompetencji.

Czasami bywa, że sami dobrze nie wiemy, w którą stronę pokierować swoim życiem, a udział w takich otwartych dla zainteresowanych ludzi z zewnątrz przedsięwzięciach, ułatwia podjąć decyzję i dokonać słusznego, popartego doświadczeniem innych, wyboru.

Więcej informacji: www.fundacjagdanska.pl.

Dodaj komentarz