Przejdź do treści

Zakończył się 20. Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA. Poznajmy laureatów!

9 września 2023 roku dobiegła końca jubileuszowa edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja TY i JA. Kto wrócił z Koszalina ze statuetką Motyla?

Choć impreza zakończyła się w sobotę, werdykt jury, na czele którego stanęła znana z „Kogla-mogla” aktorka Grażyna Błęcka-Kolska poznaliśmy już w piątek, 8 września.

Na Festiwalu pokazano 37 filmów, z czego do konkursu dopuszczonych zostało 29 – 6 amatorskich, 10 fabularnych i 13 dokumentalnych. Dzieła oceniało jury profesjonalne oraz komisja młodzieżowa, składająca się ze studentów Politechniki Koszalińskiej.

Które filmy w tym roku zostały ocenione najwyżej?

W kategorii film fabularny statuetkę Motyla zdobył holenderski film „Sposób, by być” w reżyserii Josa de Puttera. Opowiada on o grupie tanecznej Liant de Troca tworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Doceniono nie tylko wizualną warstwę dzieła. Skupiono się przede wszystkim na historiach członków grupy. Występujące w filmie osoby o ograniczonej sprawności mówiły o swoich przeżyciach, budowaniu własnej wartości czy relacji z ciałem. Znakomitym podsumowaniem dzieła są mocne słowa jednego z bohaterów, w których stwierdza on, że nie chce od widzów współczucia z powodu jego niepełnosprawności.

Statuetkę Motyla w kategorii film dokumentalny wywalczył obraz nauczyciela Dariusza Janiczaka zatytułowany „Kto Ci będzie okna mył?” opowiadający o problemach osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy po ukończeniu 24. roku życia zostają wykluczeni z polskiego systemu edukacji.

W kategorii film amatorski wygrał obraz zatytułowany „Tak-nie”, stworzony przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Morzewie. Jednym z twórców filmu jest Wojciech Retz, który wymyślił zespół „Na górze”. Grają w nim osoby mające niepełnosprawność umysłową. Również protagoniści filmu „Tak-nie” pragną założyć własny zespół.

Nagroda publiczności powędrowała zaś do twórców filmu „Drganie świetlików”. Obraz ten opowiada historię aktora Andrzeja Golejewskiego, którego dotknęła cała seria problemów: choroba alkoholowa, kryzys bezdomności i zdrowia psychicznego, a także niepełnosprawność fizyczna.

Prócz nagród przyznano również wyróżnienia. W kategorii filmów amatorskich wyróżnienie powędrowało do Piotra Kękusia i Macieja Książko za film „Ni moźna”. Jury doceniło obraz za prostotę i głębokość przekazu.

Wyróżnienia w kategorii filmów dokumentalnych otrzymały – film „Brat” w reżyserii Jana Gębskiego, za wielką wrażliwość, czułość bliskość i uważność wobec protagonistów, obraz pod tytułem „Koniki na biegunach” wyreżyserowany przez Marcina Lesisza za umiejętne połączenie różnych konwencji filmowych i przybliżenie ciekawego oblicza bohaterki, obraz zatytułowany „Rewolucja 21” w reżyserii Martyny Peszko za odwagę w pokazywaniu własnych emocji oraz dzieło pod tytułem „Rodzinna miłość” stworzone przez Anette Diep Rodriguez za bezpretensjonalne podejście do trudnego tematu.

Laureatom Festiwalu serdecznie gratulujemy!

Opracowano na podstawie: Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA. Znamy zwycięzców – niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz