Przejdź do treści

Egzoszkielet Apogee+ pomoże personelowi medycznemu

Egzoszkielety produkowane są z myślą o pracownikach przemysłowych i osobach z niepełnosprawnościami. Firma German Bionic stworzyła model, który odciąży pielęgniarki i pielęgniarzy podczas dźwigania pacjentów.

Praca pielęgniarza, ratownika medycznego czy lekarza wiąże się z codziennym wysiłkiem fizycznym, czyli przemierzaniem długich dystansów, długotrwałym staniem i podnoszeniem ciężkich przedmiotów oraz pacjentów.

Czynności te obciążają organizmy medyków. Nie tak dawno miała miejsce pandemia koronawirusa, podczas której wielu lekarzy, pielęgniarzy czy ratowników medycznych podjęło decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę. Skutek tego był taki, że pozostały personel medyczny był jeszcze bardziej obciążony. Zadziałało to z pewnością na niekorzyść zarówno pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów.

Z pomocą pospieszyła firma German Bionic. Stworzyła Apogee+-najprawdopodobniej pierwszy egzoszkielet zaprojektowany z myślą o pracownikach służby zdrowia, mający pomóc im w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Podobnie jak modele projektowane dla pracowników fizycznych, konstrukcja ta ma odciążyć użytkowników podczas podnoszenia dużych ciężarów. Firma jednak pomyślała o wyposażeniu egzoszkieletu w unikalne cechy, które podczas pracy wspomogą pracowników medycznych. Apogee+ pomaga w chodzeniu, podnoszeniu ciężarów ważących do 30 kilogramów, zmianie pozycji nieruchomych pacjentów, przenoszeniu ich na wózki inwalidzkie, wykonywaniu badań i innych czynnościach związanych z przyjmowaniem przez medyków niewygodnej pozycji. Ponadto egzoszkielet wyposażony jest w uchwyty, których pacjenci mogą się trzymać, gdy pomaga im personel medyczny.

Apogee+ składa się z urządzenia, które owija się wokół boków i pleców użytkownika, pasków mocowanych do ud i kamizelki zakrywającej tułów. Dzięki smukłej konstrukcji użytkownicy egzoszkieletu odczuwają maksymalny komfort.

Cecha, jaką jest smukłość konstrukcji ułatwia również konserwację Apogee+.

Producenci egzoszkieletu zastosowali nim konstrukcję skorupową. Oznacza to, iż inaczej niż inne tego typu urządzenia Apogee+ posiada mniejszą powierzchnię.

Dzięki temu jest odporny na drobnoustroje, przez co jego czyszczenie i dezynfekcja przebiegają sprawniej, co niewątpliwie jest korzystne dla placówek i pracowników ochrony zdrowia. Medycy mogą nosić urządzenie podczas mycia pacjentów dzięki takim jego zaletom jak pyłoszczelność i wodoodporność.

Apogee+ zaprezentowany zostanie przez firmę German Bionic podczas targów medycznych MEDICA, które odbędą się od 13 do 16 listopada br. w Düsseldorfie w Niemczech.

Koszt egzoszkieletu wynosi 9900 dolarów lub 299 dolarów miesięcznie w przypadku hurtowego leasingu.

Firma German Bionic natomiast oferuje skorzystanie z pomocy finansowej przy zakupie urządzenia na niektórych rynkach.

Opracowano na podstawie: Pielęgniarki przyszłości. Każdy pacjent jest dla nich lekki jak piórko – Geekweek w INTERIA.PL.

Dodaj komentarz