Przejdź do treści

mZUS – wygodne rozwiązanie, które zaoszczędzi czas

Aplikacja mZUS to nowy instrument, za pośrednictwem którego można złożyć wnioski w instytucji.

O świadczenia na rzecz rodziny, które pobiera bardzo dużo osób w Polsce można aplikować teraz wygodnie i szybko przez Internet. Nie trzeba zatem stać w długich kolejkach i zaoszczędza się czas, który można później przeznaczyć na pozostałe i pilniejsze sprawy.

Jak informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl za pomocą tego rozwiązania Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju przyjął ponad 60,5 tys. różnych wniosków, której objęły niemal 95,5 tys.najmłodszych.

Aplikacja mZUS dla rodziców była dostępna od połowy listopada 2022 roku. Można z niejkorzystać na urządzeniach przenośnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS.Bezpłatnie pobrać ją należy ze sklepów Google Play i App Store.

Aplikacja ma już dostępne wszystkie funkcje. Oznacza to w praktyce, że dzięki niej można teraz przesyłać wszystkie wnioski o świadczenia na rzecz rodziny.

Na początku osiągalne były tylko wnioski o świadczenie 500 plus. Potem doszła opcja wysyłania wniosków o Dobry Start, a na chwilę obecną są również dostępne wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i tak zwane żłobkowe.

Obserwujemy systematyczny wzrost liczby urządzeń mobilnych z zainstalowaną aplikacją mZUS oraz powiązanych z kontem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aktualnie liczba urządzeń mobilnych z aplikacją mZUS powiązanych z PUE to już prawie 137 tysięcy, a jeszcze w marcu było to 100 tysięcy urządzeń – komentuje na łamach www.niepelnosprawni.pl Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Mobilna aplikacja mZUS okazała się praktycznym wsparciem przy aplikowaniu o 500 plus. Po ściągnięciu aplikacji np.na telefon złożenie wniosku na nowy okres rozliczeniowy zajmie jedynie parę minut. Będzie jeszcze sprawniej, jeśli rodzic pobierał świadczenie wychowawcze w minionym okresie rozliczeniowym.

Od 1 lutego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się lada chwila, bo 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz przy użyciu opisywanej tutaj aplikacji mZUS. Dotychczas do Zakładu wpłynęło 4 208 266 wniosków na 6 621 583 dzieci, w tym najmłodszych z Ukrainy.

Aplikacja mZUS to niewyłącznie świadczenia dla rodzin. Przy jej możliwościach jest wykonalne również skontaktowanie się z infolinią ZUS (COT), przekierowanie do strony, która oferuje na przykład rezerwację e-wizyty czy odczytanie korespondencji, jaka pojawiła się na indywidualnym profilu na PUE.

W celu aktywowania aplikacji należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Proces aktywacji oraz zespolenia aplikacji z profilem PUE został przedstawiony krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Nieposiadanie profilu na PUE wyklucza opcję korzystania z aplikacji.

Dodaj komentarz